Az önkéntes kasszáknak áll majd a zászló?
A kormány nem ismertette még nyugdíjterveit, de az origo által legutóbb kiszivárogtatott ötlethalmazból azért kihámozható egyfajta irány. Főként, ha hozzá kombináljuk azokat a gondolatokat, amelyeket a kormányfő osztott meg a sajtó vezető munkatársaival néhány hete. Állítólag ezen a megbeszélésen elhangzott, hogy a megmaradt magán-nyugdíjpénztári tagoknak értékes szerepük van, velük bizonyíthatja az ország vezetése Brüsszelben, hogy nem volt kötelező a visszalépés az állam nyugdíjrendszerbe, hanem a kasszatagoknak megadták a szabad választás lehetőségét. Lám 100 ezren maradtak is.
A jelek szerint ők a jövőben háborítatlanul megmaradhatnak kasszájuknál és tovább fialtathatják az eddig felhalmozott vagyonukat. Azzal viszont szembe kell nézniük, hogy 10 százalékos munkavállalói nyugdíjjárulékuk végérvényesen az állami pillérbe kerül. A nyugdíjjárulék után azonban – a korábban hangoztatott elképzelésekkel ellentétben – megmarad az állami nyugdíjjogosultság, így lényegében a megmaradt tagnak most azt kell eldöntenie, hajlandó-e saját zsebéből áldozni arra, hogy az eddig a pénztárban az egyéni számláján felgyűlt összeget továbbra is kezelje a pénztárat működtető pénzintézet vagy más hivatásos vagyonkezelő. Nos, ezen a ponton lehet, hogy megint közbeszól majd a politika. A nemzetgazdasági tárcától kikerült, többféle ötletet felvető csomagban ugyanis támogatandó megoldásként előkerültek a bankok nélküli önkéntes pénztárak is.
Tapasztalatból tudjuk, hogy a banki hátterű pénztárak nem voltak olcsók. Érdemes visszakeresni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai között, hogy mekkora költség terhelte a különböző magánnyugdíjpénztárak tagjait. Éveken át a kisebb ágazati pénztárak jóval kevesebbet vontak le kiadásaikra a tagok kötelező befizetéséből, így a beérkezett pénzek nagyobb hányadát tudták a tag egyéni számláján jóváírni és felhalmozni, mint a banki, biztosítói hátterű pénztárak. A költségterhelés mellett persze fontos mutató volt az elért hozam is, de ebben sem mindig a legnagyobb pénztárak vitézkedtek. Ésszerű lenne tehát, ha a kitartó tagok most átgondolnák, hogyan is járnának a legjobban. Miképpen tudnák költséghatékonyan, jó hozamok mellett kamatoztatni megmaradt vagyonukat? Végső soron kezdeményezhetnék a magánkassza-rendszer átalakítását is, hiszen az önkormányzati rendszerben működő kasszáknál ők a döntéshozók. Más kérdés, hogy több ezer tag eddig sem tudta megszervezni saját magát, ezért többnyire a kasszát működtető cég (pénzintézet) határozott a tennivalókról. Pedig, ha már saját zsebből kell fizetniük azért, hogy kasszájuk megmaradjon (a kötelező befizetések megszűnésével ugyanis nincsen utánpótlás a kasszák kiadásaira sem), akkor érdemes lenne hallatniuk a szavukat is.
De mit is tervez a kormány?
Az bizonyos, hogy a nyugdíjrendszert át kell alakítania, a jelenlegi struktúra ugyanis fenntarthatatlan. A javaslatok alapján úgy látszik, hogy megtartanák a nyugdíjkasszákat. Az egyik forgatókönyv szerint viszont kezdeményeznék a megmaradt magánkasszák és a meglévő önkéntes kasszák összeolvasztását és az átalakítás során kiszorítanák a bankokat és a biztosítókat. Ennek egyik módja az lenne, hogy úgy növelnék az önkéntes kasszákba utalt megtakarításokra adott kedvezményeket, és feltételül szabnák a nonprofit jelleget. Az ágazati, a vállalati és az egyesületi pénztárak egyébként most is kvázi nonprofit jelleggel működnek. A másik mód az adminisztratív lépés lenne: a nyugdíjpénztári bizniszből törvénnyel zárhatnák ki a pénzintézeteket, amit persze azok igencsak barátságtalan húzásként értelmeznének. A mostani békülékenyebb politikai hangulatban ezért inkább az első megoldásnak van nagyobb esélye.
A politikának látványos formában is mielőbb hitet kellene tennie az önkéntes nyugdíjpénztárak mellett, hogy megakadályozza a további erodálódásukat. A taglétszám ugyanis 2008 ősze óta folyamatosan olvad, az akkori 1,4 millióról tavaly szeptemberre 1,27 milliósra csökkent a tagság. A lemorzsolódás 2011 második felében felgyorsulni látszik, ebben az időszakban az egyik negyedévről a másikra 10 ezernél is több tag hagyta ott a kasszákat.
Utolsó kommentek