Legyen szó munkáról vagy magánéletről, gyakorlatilag folyamatosan különböző döntési helyzetek előtt állunk, amelyek kihatással vannak saját jövőnkre. Bár nehezen hozunk racionális döntéseket, mégis léteznek módszerek arra vonatkozóan, hogy ilyen téren is sikeresebbek legyünk.
Egyáltalán nem vagyunk könnyű helyzetben, amikor olyan döntéseket kell meghoznunk, amelyek saját életünkre vonatkoznak. Egy ház megvásárlása, egy új munkahely vagy adott esetben egy családi nyaralás rengeteg pénzügyi kockázatot rejt magában, érzelmi érintettségünknek köszönhetően pedig a helyes út gyakran átláthatatlan ködbe burkolózik.
Az sem nevezhető túl szerencsésnek, hogy a felelősség súlya folyamatosan nyomja a vállunkat, kockáztatni pedig egyáltalán nem szeretünk. Hogyan hozhatunk mégis olyan döntéseket, amelyek valóban a mi céljainkat szolgálják? Erre a kérdésre Dan Ariely pszichológus és nem mellesleg az MIT viselkedésgazdaságtan-kutatója válasza roppant egyszerű: gondolatban próbáljuk meg kihelyezni magunkat a valós szituációból, és csináljunk úgy, mintha valaki más problémáit szemlélnénk kívülről, és így próbáljunk megoldást keresni.
Bármennyire is triviálisnak tűnik ez a trükk, a megvalósítása egyáltalán nem egyszerű, de egy kis gyakorlással és önvizsgálattal könnyedén fejleszthetjük ezen képességünket, ami hosszú távon mindenképp pozitív hatással lehet életünkre.
Ariely egyébként régóta foglalkozik a kérdéskörrel, Kiszámíthatóan irracionális című könyve Magyarországon is megjelent, az alábbi videóban pedig a fenti kis elmetrükköt ecseteli.
Utolsó kommentek