A szeretet ünnepe felé közeledve tovább enyhül legalábbis a nyilvánosság előtt a jegybank és a kormánypárt viszonya, Rogán Antal, a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a TV2-ben fejtegette, hogy a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonása csak azután lehet aktuális, ha Simor András jegybankelnök már nem lesz a központi bank élén, ám Simor – Rogán szerint – mandátuma végéig, azaz 2013 tavaszáig a helyén marad.
A módosító indítványok után egy újabb gesztus érkezett tehát a jegybankhoz, a korábbi éles kritikák után, ami minden bizonnyal összefüggésben van az EU-IMF hitel-megállapodás akarásával. A pénzügyi védőhálóról szóló tárgyalások ugyanis könnyen zátonyra futhatnak, ha nem veszik elég komolyan a kormányzó párt prominensei azokat a figyelmezetéseket, amelyeket a jegybanktörvény tervezett módosításai és az adótörvények kétharmados törvényekbe való rögzítése miatt aggódó José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke küldött el levélben a magyar miniszterelnöknek. Az eredeti levél egyébként karácsonyig mindenki számára olvasható lesz, Mong Attila, az origo.hu szerkesztője teszi közzé majd blogján.
Az ünnepekre készülve bevásárolna a kormány bankból is, legalábbis erről pletykálnak a piacon. Hivatalosan ugyan sehol sem erősítették meg, de elterjedt, hogy a Magyar Fejlesztési Bank többek között a német DZ Bank Takarékbankban lévő 38,5 százalékos kisebbségi részesedésére pályázik, mert így akar az állam erőteljesebb szerepet vállalni a kisvállalkozók hitelezésében. Az állami banknak mindenesetre lenne pénze a vásárláshoz, ugyanis nemrég kapott kétszer 60 milliárd forintos tőkeemelést. Azt, hogy lesz-e haszna lenne a kormány költekezésének elemzők is vitatják, s igencsak rosszul veszi ki magát a költségvetési lyukak adóemelésekkel és teljesen átgondolatlan nyugdíjpénztári vagyonelvonásokkal való foltozgatása közepette
A hol valamivel optimistább, hol ismét pesszimistább piaci hangulatban az év végéig sok jóra nem lehet számítani, a jelek szerint a nemzetközi befektetői kedv határozza meg a forint euróval szemben kurzusát is, így a 300-as szint körül mozgó árfolyam 2012 elejéig kitarthat, a váratlan események pedig inkább csak gyengíthetik a valutát. Lehet kalkulálni mennyit kóstál ezen az áron az osztrák vagy a szlovák euróban mért síbérlet. Jó havat és boldog ünnepeket kívánunk blogunk olvasóinak, napi hírösszefoglalóval legközelebb az újévben jelentkezünk.
Utolsó kommentek