A legtöbb nemzetközi elemző szerint 2014 még nem a nyersanyagok éve lesz, de paradox módon néhány nagy játékossal, például az orosz nyersanyagcégekkel kapcsolatban mégis optimisták az előrejelzések. A nagy kérdés mindig az, hogy miképpen áll a nagy keresleti-kínálati játék, mi nő gyorsabban, a nyersanyagok feltárása és kitermelése, vagy éppen a világ növekvő felhasználása. Spekulálunk kicsit az energiaipari részvények esélyeiről.
A bevezetőben leírt kereslet-kínálati hinta függvényében az árupiacok és a nyersanyag-termelők részvényei is kifejezetten hektikusan viselkedtek az elmúlt évtizedben. 2008 előtt volt olyan időszak, amikor úgy tűnt, semmi nem állíthatja meg a ralit, a gyorsan urbanizálódó és rengeteg infrastrukturális beruházást végrehajtó Kína, úgy is, mint „a világ gyára” minden fontos kapacitást megvett, az árak kilőttek felfelé. Aztán jött a globális pénzügyi válság és kiderült, hogy a fák ezúttal sem nőnek az égig. Hiába szűk keresztmetszet a nyersanyag, például az olaj, még mindig létezik olyan, hogy nagy áresés. Ezeken a piacokon az éves 50-70 százalékos áresések és emelkedések váltogatták egymást. Az elmúlt évek még kifejezetten rosszak voltak, ami a beruházások átfutásával magyarázható. Vagyis a 2008 előtt elhatározott beruházások (palamezők, bányák, kutak, finomítók) beértek, csakhogy mire elkészültek, a végtermékek árai már alacsonyabbak voltak,s így felesleges kapacitások, veszteséges kitermelések alakultak ki.
2013 – és főleg 2014 – azonban már elhozott, illetve elhozhat egy új tapasztalatot, a hiányt, a koncentrációt és az iparági kiválóságok megerősödését. Vagyis, azok a cégek, amelyek megmaradtak, felvásárolták a gyengébbeket és megerősödtek. Eddig ez elsősorban a megújuló energiapiacon játszódott le, vagyis a nagy napenergia- és szélenergia specialistáknál volt ilyen rotáció, de nem kizárt, hogy a konszolidáció folytatódhat a klasszikus energiacégeknél is. Gondoljunk csak a Molra, amelynek kifejezetten gondot okoz nyersanyagforrásainak biztosítása. Rengeteg területen van ott a cég, de a magyar kutak apadnak, az orosz kitermelés is gyakran csalódást okoz, nehezen indul be a kazah, vagy éppen a kurd termelés, az INA szíriai kitermelése politikai okból esett ki. A cég logikusat lépett, odament, ahol lehet kitermelést szerezni, az Északi-tengerre, más kérdés, hogy ez az alapvetően új terület komoly kihívás is lesz a cégcsoportnak.
2014-ben fő trendként a nagy nemzetközi házak még mindig azt várják, hogy a „bonyolultabb”, az innovatívabb szektorok árazódhatnak fel, vagyis jobban mennek majd a vezető gyógyszergyártók, az internetes alkalmazások legjobbjai, és kisebb esély van az olajcégek, az acélgyártók és egyéb alapanyagcégek jelentős felértékelődésére.Többek között azért, mert ezekben a szektorokban az innováció inkább árcsökkentő. Az észak-amerikai pala-forradalom miatt például az Egyesült Államok kereslete drasztikusan csökkent a világpiacon jelen levő szénhidrogén-exportőrök felé.
Az elmúlt években a fejlett piacok drágultak, és több fejlődő lemaradt. A legjobban a korábbi BRIC-országok okoztak csalódást, a brazil, a kínai, az indiai és mindenekelőtt az orosz részvények nagyon gyengén szerepeltek, gyakorlatilag teljesen kimaradtak az áremelkedésből. 2014-ben még mindig mehetnek a fejlett piacok, és drágulhat a dollár is. Ez klasszikusan nem kedvez a nyersanyagcégeknek, hiszen a dollárban jegyzett világpiaci árak miatt így a nyersanyagok változatlan ár mellett is nagyobb terhet jelentenek a nem dollárt használó országoknak.
Mindezek ellenére, az orosz cégek nagy nyertesei lehetnek a folyamatoknak, hiszen erős politikai függésük miatt kifejezetten alacsony árazás mellett forognak. Bár Oroszországban klasszikus energiapiacról, független olajipari szereplőkről nem beszélhetünk, ezért indokolt a diszkont, de mára olyan mértékű árazási különbség alakult ki, amely szinte biztosan szűkülni fog. Ráadásul sok olyan orosz cég is van, amelyiknek kisebb a belpolitikai kitettsége, eleve keveset értékesít Oroszországban. A ma még nagyon olcsó orosz részvények drágulhatnak. És halkan azt is megjegyezhetjük, hogy a Mol árába is már annyi rossz folyamat épült be, hogy amennyiben kicsit is tisztul a cég helyzete, javul a környezet, akár a magyar olajcég is 2014 nagy nyertese lehet!
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek