A nap legfontosabb pénzügyi hírei
Hogy mekkora volt a baj, amit elkerültünk az mindig utólag derül ki. A szerdai összehangolt jegybanki cselekménysorozat ugyanis csak látszólag volt váratlan: az akciót tíz napig tartó egyeztetés sorozat előzte meg. A Reutersnek nyilatkozó bennfentes szerint az amerikai jegybank szerepét ellátó Fed-et egy ideig kellett győzködni arról, hogy nyújtson olcsóbb dollárfinanszírozást, és ezzel tegyék likvidebbé a piacot. Végül, miután a múlt héten a német kötvények sem találtak maradéktalanul vevőre, a Fed is belátta, lépni kell!
Mindemellett a befolyásos jegybanki vezetők igyekezték meggyőzni a közvélemény arról is, hogy nem ismétlődik meg még egyszer 2008, amikor, a Lehman Brothers csődje indította el a lavinát. A bankok ugyanis most nem annyira eladósodottak, mint három éve, ezért a pénzügyi rendszer lefagyása nem váltana ki jelentős kényszereladásokat. A bankközi hitelek és a rövid futamidejű államkötvények kamata közötti különbség ma mesze nem olyan nagy, mint a Lehman bedőlése idején, de az elmúlt hónapokban kitartóan bővült, ami a bankok hitelezési hajlandóságának romlását jelzi.
A hét végére még a mosoly is megjelenhet az arcunkon (és reméljük sem a hideg idő, sem pedig újabb rossz hírek nem fagyasztják azt rá): a forint tovább erősödött az euróval szemben, a kurzus pedig megközelítette a 300-as szintet. Mindez azt jelenti, hogy ezen a héten nagyjából 5 százalékos izmosodáson van túl a forint, a dolog szépséghibája csak annyi, hogy Magyarországnak mindehhez nem sok köze van, elsősorban a külföldi hírek hajtották az árfolyamot. Ma például az amerikai munkanélküliségi adatok hatottak közvetve pozitívan a forintra, illetve nem volt elhanyagolható e tekintetben (sem) az Európai Központi Bank bejelentése, miszerint az IMF-en keresztül 100-200 milliárd eurót nyújtanának a gyengélkedő eurózóna tagoknak.
A kiszivárgott IMF-csomag tartalma ugyanakkor a bizonytalanságot növeli: a Financial Times szerint ugyanis míg a magyar kormány egy biztosítás alapú, szigorú feltételekhez nem kötött egyezségben bízik, addig várhatóan egy klasszikus készenléti megoldást kaphat. Ez pedig hasonlít a három évvel ezelőtt is megkapott, szigorú feltételek, és negyedéves program-felülvizsgálatot is tartalmazó csomaghoz.
Egy érdekes, végtörlesztéssel kapcsolatos számítást végzett ma a Portfolio.hu: megpróbálták megbecsülni, hogy mekkora, lehet az érintettek teljes ingatlan fedezetű devizahitel-állományailletve, mi várna a bankokra és az államra, ha az állam minden alkalmazottja végtörlesztené tartozását. Így például a becsléseink szerint a 881 milliárd forintot közelíti a közszféra alkalmazottainak teljes deviza alapú jelzáloghitelállománya. A jelenlegi (246 forintos) frankárfolyam helyett ezt 180 forinton végtörlesztenék az adósok, ami közel 645 milliárd forintnyi forrást igényelne. Ez a bankszektor számára 236 milliárd forintnyi veszteséget jelentene.
Utolsó kommentek