A nap legfontosabb pénzügyi hírei
Bár alapvetően a mai nap fontos híreit hivatott ez a kis blogbejegyzés összegyűjteni, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy tegnap este megdőlt a történelmi csúcs: egy euróért 317,72 forintot kértek a devizapiacon. Aki egy kis enyhülést várt a mai kereskedésben, az sajnos tévedett, az árfolyam minimálisan mozdult el, reggel 316 forint, délután 314 forint körül mozgott.
Pozitív hír viszont, hogy a magyar GDP 1,4 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben. A kormány által ez évre várt két százalékos bővülést a piac sem vette komolyan, a friss adat azonban megfelel az elvárásoknak.
A mai háromhónapos diszkontkincstárjegy-aukció viszont csaknem háromszoros túljegyzés mellett zajlott. A meghirdetett 40 milliárd forintra 114 milliárd forintnyi ajánlatot nyújtottak be, és az Államadósság Kezelő Központ végül a teljes meghirdetett mennyiséget elfogadta, igaz emelkedő hozamok mellett. A jegyzők által elért6,71 százalékos átlaghozam az egy héttel ezelőttihez képest 48 bázispontos növekedés, ami többletkiadást okoz majd a kincstárnak! A hozam tekintetében a spanyolok sem panaszkodhatnak: 14 éve nem látott magasságban tetőztek a mai kincstárjegy és kötvény aukción. A rövidebb, 12 hónapos adósságpapírból 2,6 milliárd eurónyit adtak el 2,1-szeres túljegyzéssel. Itt az átlaghozam több mint 5 százalékra ugrott a szeptemberi3,6 százalékról. A 18 hónapos kötvényből 558 millió eurónyit értékesített a spanyol kincstár, itt az átlaghozam 5,159 százalékra nőtt az októberi 3,801 százalékról. És még előttünk a csütörtök is, mikor a spanyolok 3-4 milliárd euró értékben 10 éves kötvényeket dobnak piacra.
De térjünk vissza Magyarországra. Az ebéd jóízű elfogyasztását követően bizony megkeseredhetett a szánk íze, annak láttán, hogy a történelmi csúcsához kezdett közelíteni a magyar csődkockázat. Az 5 éves magyar CDS-felár a tegnapi 602 bázispontról ma 612 bázispontra, 2,5 éves csúcsra emelkedett. Elemzői vélemények szerint a forintgyengülés megállításának - a jegybanki kamatemelés, illetve a devizapiaci intervenció alternatívájaként - hatékony eszköze lehetne egy új megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Csakhogy éppen tegnap hangzott el a Szijjártó Péter szóvivő szájából, hogy az országnak nincs szüksége az IMF-re.
A politika azonban nem csak a fenti mondatban kap helyet a gazdaságban, hatásaérezhető volt a mai monetáris tanácsi ülésen is: hiába a forintgyengülés, hiába vár a piac már jó ideje szigorítást a tanácstól, a mai ülésen is csak meglebegtették a kamatemelés lehetőségét. Egyes elemzők szerint a mai szóbeli intervenció nem volt meglepetés, az viszont inkább, hogy a forint folyamatos gyengülése mellett is elmarad a jegybanki kommunikáció. Jelenleg az irányadó ráta 6 százalékon áll. Az elemzők egy hete még tartást vagy maximum egy év végi 50 bázispontos emelésről beszéltek, hétvége óta viszont egy egyszeri 150-200 bázispontos szigorítást is elképzelhetőnek és szükségesnek tartanak.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!
Utolsó kommentek