Gyanúsnak tartotta a Fortress Kft.-t blogunk egyik követője, aki 7 éves bankos múlttal a háta mögött vette a bátorságot és bejelentést tett a Magyar Nemzeti Banknál. Nem kizárt, hogy neki is része volt abban, hogy decemberben az MNB elindította a piacfelügyeleti eljárást a Fortress Kft. ellen. Az eljárásban érintett személy, a cégiratok szerint az ügyvezető, Szabó-Forrai Zsolt is. Az alacsony kamatszint miatt sokan keresnek új helyet a pénzüknek, nekik ajánljuk a szemfüles nyomozó történetét, amely megmutatja, hogyan ellenőrizhetünk egy befektetésünkre pályázó, ismeretlen céget.
Piacfelügyeleti eljárást indított az MNB a Fortress Befektetési és Pénzügyi Kft.-vel szemben, tette közzé a - felügyeleti funkciót is ellátó - jegybank december 13-án. Az eljárás során befektető-védelmi okokból, ideiglenesen zároltak egyes számlákat és eszközöket. Az MNB a tényállás feltárása során szorosan együttműködik a nyomozó hatóságokkal is, jelentették ki, s megállapították azt is, hogy a Fortress Kft. Magyarországon nem rendelkezik befektetési szolgáltatási tevékenység végzésére jogosító jegybanki engedéllyel vagy regisztrációval.
Lássuk mi mindent bányászott ki szerzőnk. Elmondása szerint egyébként az ügybe úgy csöppent bele, hogy ismerősét keresték meg a vagyonkezelő cégtől, ő pedig kikérte a banki körökben jártas barát véleményét. Ennek lett a vége az októberi bejelentés a jegybanknál.
Mint a bankszektorban már több mint 7 éve dolgozó szerzőnk írja, előnyt jelentett a nyomozásnál, hogy tudta, hogy néz ki egy megbízási keretszerződés, egy értékpapírszámla-szerződés, egy határidős szerződés vagy éppen egy opciós szerződés itthon és külföldön. Ismeri az idevágó szabályokat is. Ennek alapján egy sor valótlanságra derített fényt.
A cég honlapján (http://www.fortressinsurance.hu) található budapesti cím alapján (Váci út 76. Capital Square Irodaház) kikeresett cégadatokból kiolvasható, hogy a Fortress Befektetési és Pénzügyi Korlátolt Felelősségű Társaság, amely több ezres ügyfélkörtől gyűjtött be jelentős summát, mindösszesen 500 ezer forint jegyzett tőkével rendelkezik. Főtevékenysége pedig reklámügynöki tevékenység! Ezen a Váci úti címen egy másik Fortress cég is be van jegyezve, a Fortress Holding Korlátolt Felelősségű Társaság, hasonló mértékű jegyzett tőkével. Ennek főtevékenysége: üzleti és egyéb vezetési tanácsadás. Egyik cég esetében sem található tehát befektetéssel, bármely pénzügyi tevékenységgel, pénzkezeléssel, pénzügyi közvetítéssel kapcsolatos tevékenységi kör. Nem talált semmilyen utalást arra, hogy a cégnek lett volna engedélye a befektetési tevékenységi működéshez, vagy lett volna PSZÁF-os regisztrációs száma.
Miközben a cég bevallása szerint központja Máltán, La Vallettában van és ott is van bejegyezve, a Máltai Pénzügyi Felügyelet weboldalán mindösszesen egy olyan Fortress nevű céget talált, amely biztosítási vagy befektetési tevékenységet folytat - pontosabban folytatott. Ez a Fortress Insurance Agency Ltd., amely cég a Máltai Pénzügyi Felügyelet közleménye szerint 2003. december 4-én befejezte tevékenységét.
Blogunk olvasója nem talált rendben mindent a logóval kapcsolatban sem. A Magyarországi Fortress cég logója szinte egy az egyben megegyezik az Amerikai Fortress Insurance Agency Inc. logójával, ám amikor felvette a kapcsolatot ezzel a céggel is, semmit sem tudtak arról, hogy európai, nemhogy magyar leányvállalatuk lenne, vagy végeznének itt bármilyen befektetési tevékenységet, annál inkább, mivel a hagyományos biztosítások terén dolgoznak (szállítmányozási, shipping, cargo, stb. biztosítások), illetve hatáskörük csak az Amerikai Egyesült Államokra terjed ki. A logó használatára tehát semmilyen jogköre nem volt a magyar Fortess-nek.
A magyar Fortress cég tájékoztatója megemlít egy weboldalt, amire a magyar Fortress cég hivatkozik. Ez a weboldal az amerikai Fortress Investment Group LLC. nevű cégé (http://www.fortress.com). A magyar Fortress cég azt állítja, hogy ennek az amerikai Fortress Investment Group LLC.-nek ők az egyik leányvállalata, a Fortress cég vezetője, Szabó Forrai Zsolt pedig az amerikai Fortress Investment Group LLC. igazgató tanácsának tagja.
A Fortress Investment Group LLC. tőzsdén jegyzett cég. Olvasónk nem volt rest felvette a kapcsolatot az amerikai cég egyik vezetőjével, aki megerősítette: semmilyen kapcsolatban nem áll a magyar Fortress-rel, Az itteni vezetők nem tagjai az amerikai vállalatnak, s mivel egyre több érdeklődés érkezik hozzájuk ez ügyben Magyarországról, az amerikai hatóságok már elindították a nyomozást a magyar Fortress cég ügyében.
A magyar Fortress cég üzletkötőinek a száma októberben meghaladta az 550 főt. Ők nem a magyar Fortress-szel szerződtek közvetlenül, hanem annak szerződött partnerével, a Flow Money Kft-vel és így végezték közvetítői tevékenységüket, jutalékos rendszerben. Az ügyfelek kizárólag az üzletkötőkön keresztül tudtak a magyar Fortress céggel kommunikálni, ami behatárolta az információk szerzését. A cég szerződését látva olvasónk megállapította, hogy hét éves banki múltja során egyértelműnek tartotta, hogy azok hitelessége, törvényessége, garanciája minimum megkérdőjelezhető! A szerződésben nincsenek tisztázva jogszerűen a vonatkozó törvényekben leírt jogok és kötelességek, garanciák, adatok, bankszámlaszámok, stb. A szerződésen egy alig olvasható, fénymásolt aláírás van, amit a Flow Money Kft. állítása szerint az amerikai Fortress cég írt alá, (az, amely nem is tud a magyar vállalkozásról.)
Fontos árulkodó jel, hogy a szerződések aláírásakor nem kellett a befektetőnek MIFID tesztet kitölteni. A megbízási keretszerződésre nyomtatott chicagói címről kiderült, hogy az amerikai Fortress korábbi irodája volt sok-sok évvel korábban.
A magyar Fortess és a Flow Money Kft, szerződött ügynökei – 100 százalékos tőkegarancia mellett – ajánlottak gyémánt opciót, napon belüli kereskedési lehetőséget, határidős termékeket és egyéb 1-3 hónapos, átlagban 8-40 százalékos garantált hozammal reklámozott befektetési programokat. A 100 százalékos tőkegarancia a magyar cégek állítása szerint az amerikai Fed-nél elhelyezett saját (értsd a Fortress Investment Group LLC.) aranykészlete, melynek értéke a kezelt vagyon 4-5-szöröse. Természetesen erről sem rendelkeztek semmiféle igazolással, ezt az ügyfélnek el kellett hinnie. A számlára való utaláshoz megadott számlaszám a magyar Fortress ügyvezetőjének magánszámlája volt.
A befektető az ígéret szerint pénzéhez a befektetési program utáni 15. banki munkanap juthat majd hozzá, mi több mindent bonyolíthat készpénzben is és a nyereséget külföldi valutában is kiveheti. A magas hozamot firtató kérdésre pedig a válasz mindig egyszerű volt, a Fortress úgy ér el hatalmas profitot, hogy olcsón vásárol és drágán ad el. Ez az üzleti modell főleg a nyugdíjas vagy a pénzügyekben járatlan embereket téveszthette meg, aki egy kicsit is jártasabb a tőkepiaci műveletekben, a tőzsdéken egy pillanatig sem hihette el, hogy ekkora hozamot teljes tőkegarancia mellett megkaphat.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek