A közszolgák hiteljutalmát az adófizetők finanszírozzák
Nagy a bizonytalanság a közszférában dolgozók körében a végtörlesztés – árfolyamrögzítés kapcsán. Decemberben Orbán Viktor levelében még biztatta őket devizahiteleik kiváltására. A kormányfő azt ígérte, hogy minden érintettnek, aki év vége előtt bejelentkezik bankjánál végtörlesztési szándékával, annak a kormány kedvezményes kamatozású forinthitelt biztosít. Mostanra ott tartunk, hogy a közszolgák devizahitele megmarad, azonban a kormány által felkínált kompenzáló-ajándék milliárdokba kerül majd az adófizetőknek.
Egy átlagos hitel esetében a közszolgák 20-30 százalékos törlesztőrészlet csökkenéssel számolhatnak, de csak 2017-ig, mivel 2017-től kezdve akár jelentősen is megugorhat majd a törlesztő részletük az akkor aktuális árfolyamszint és a felhalmozott gyűjtőszámla tartozás függvényében.
Január közepén látott napvilágot a kormányhatározat-tervezet, amelyből kiderült, hogy a közszférában dolgozók gyermekszámtól függően 2 százalékpontos kamattámogatást kaphatnak. Azonban már a tervezet megjelenésekor borítékolni lehetett,, hogy a kormány elkésett a jogalkotással, a hatályos szabályozás szerint ugyanis a végtörlesztéshez szükséges fedezetigénynek január 30-án meg kell jelennie az adósok számláján. A határidő lejártáig pedig már két hét se volt. A törlesztések másik akadálya, hogy alig maradt olyan bank vagy takarékszövetkezet, amelyik forinthitelt adna a devizahitelek lezárásához.
Felmerül a kérdés – az első decemberi, miniszterelnöki levélhez képest most már lassan két hónap távlatából – a kormány újabb ügyes blöffjéről van szó, vagy ”csak” egy látványos akciót szerettek volna, de menet közben rájöttek, hogy gazdaságilag nem kivitelezhető, még jobban belerokkanna az ország, ezért letettek róla?
Néhány nappal később kiderült, hogy a végtörlesztés helyett az árfolyamrögzítés keretein belül, kamatkedvezmény bevezetésével oldaná meg a kormány a közszolgák hitelterheinek csökkentését. A bankok megkönnyebbülhettek, hiszen ha az összes, a banki pultok előtt tömörülő állami dolgozó végtörlesztett volna, 190 milliárd forintot bukhattak volna. Az érintettek pedig egy második kormányfői levélben olvashattak az új javaslatról., amit egy közleményben a Nemzetgazdasági Minisztérium is részletezett. Kiderült, hogy vissza nem térítendő támogatást, soron kívüli elbírálást és extra kamatkedvezményt kaphatnak az árfolyamrögzítés igénybevételéhez a devizahiteles állami alkalmazottak.
Mennyiben segít az intézkedés a közszolgáknak? Öt éven át 20-30 százalékos törlesztőrészlet csökkenéssel számolhatnak, de mi lesz utána? A 2017 utáni törlesztő részletek alakulását leginkább a hitel futamideje befolyásolja. A viszonylag hamar lejáró tartozások esetén a kamatkedvezmény 20 ezer forinttal csökkentheti a havi részletet, ha a közalkalmazottnak 4 gyereke van, de ez kevésbé jellemző a közszféra dolgozóira. Az egyéb esetben néhány ezer forintot spórolhatnak majd, ez viszont nem tűnik túl nagy segítségnek, különösen úgy nem, hogy csak 5 év múlva kapják meg..
Egy átlagos devizahiteles közszolga számára 100 ezer forint körüli lehet a „hiteljutalom”.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!
Utolsó kommentek