Lassan kiheveri az ország a vasárnapi zárva tartás okozta első sokkot. A hipermarketekben, azóta több pénztár működik, az emberek pedig megtalálták a környékükön vasárnap is nyitva tartó kisboltot vagy pékséget. És ha morognak is, végül bebizonyította a KDNP-Fidesz tandem, hogy van élet a vasárnapi plázázás után is. Persze abszurdnak tűnik, hogy az embereknek kell alkalmazkodniuk a kormányukhoz, ám ezt már a tarfik-rendszer kialakítása és a játékgépek betiltásánál is megszokhattuk. De mi lesz, ha a boltokból eltűnnek a tömény alkoholok, vagy éppen bezárnak vasárnap a gyorséttermek, előbbi az alkoholizmus, az utóbbi az elhízás elleni harc okán?
Persze most megy a nagy örömködés, hogy az első felmérések szerint a vasárnapi zárva tartás óta eltelt hetekben többet költöttek az emberek, mint előtte. De ez inkább csak kommunikációs fogás, hiszen a kormány előre bejelentette, „értékalapú” döntés született, amit nem fognak holmi negatív gazdasági következmények miatt felülírni. Az ország amúgy is oly mértékben jobban teljesít, hogy ezt a jó ügy érdekében simán képes kigazdálkodni.
De mit is takar az „értékalapú” döntés? Mást a fiataldemokratáknak és mást a kereszténydemokratáknak. A KDNP szempontjai talán érthetőbbek: a legjobb az volna – ha vasárnap, a kereszténység hagyományos pihenőnapján – senki nem dolgozna. És igazuk is van, sok fodrász, eladó, raktáros, biztonsági őr, takarító és pénztáros kapott nekik köszönhetően fix szabadnapot, és ha van párjuk, aki épp nem tűzoltó, rendőr, pincér, buszsofőr vagy cirkuszi akrobata, vagyis akinek vasárnap is húznia kell az igát, akkor akár együtt is tölthetik ezt a napot.
A Fidesz szándékai már összetettebbek, de mivel azt már többször kijelentették, hogy a kereskedelmi szektor külföldi kézbe adása hiba volt, bátran állíthatjuk, hogy ha borsot törhetnek az orruk alá, azt bizony meg is teszik. Közben persze a „keményen dolgozó kisemberek”, jelen esetben a saját boltjukat működtető kiskereskedők támogatása is cél, ha pedig ezek véletlenül éppen CBA logó alatt működnek, az még jobb. Eredetileg a Fidesz csúnyácska gyermekei, a nemzeti dohányboltok is a kivételezettek közé tartoztak volna, de mivel nagyon kilógott a lóláb, végül ezekre is vonatkozik a boltzár, már ha nagyobbak 200 négyzetméternél és nem a tulaj dolgozik bennük.
Persze azért a „családok legyenek együtt vasárnaponként” érv is megjelenik a kommunikációban, de ez inkább csak járulékos haszon a Fidesznél. Ahogy a trafikmutyinak is csak mellékhatása, hogy bezuhant a legális dohányforgalom, pedig a dohányzás visszaszorítása akár fontos célja is lehetne egy felelős kormánynak. A cél e helyett a helyi klientúra „megetetése” volt, hiszen több párt is elkövette már azt a hibát, hogy egy-egy választási sikert követően megfeledkezett a háláról, a támogatók megjutalmazásáról. Hogy közben mindezért Orbán Viktort kitüntette az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is, mert miniszterelnökként sokat tett a 18 évnél fiatalabbak körében a dohányzás visszaszorításáért? Az már csak hab a tortán.
Hogy az egészségügyi hatás csak járulékos előny, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy múlt év végén államosították a dohányellátást, így a trafikok kizárólag az állami tulajdonú vagy állam által kijelölt dohányellátóktól rendelhetnek árut. Ez persze aligha csökkenti a rákos megbetegedések számát. Hogy mi ebben az üzlet? Az, hogy az állam bármikor dönthet úgy, hogy magáncéget bíz meg a dohányellátás feladatával, mégpedig akár pályáztatás nélkül. A kormány persze nem mondhatja, hogy újabb csapot ütne a közpénzek hatalmas hordójába, helyette a trafikokat manipuláló dohány-nagykereskedőkről beszélt Seszták Miklós miniszter, akik miatt a trafikok nem tudnak a piac és a vásárlók igényeinek megfelelően működni.
A morális érvek pufogtatásának és a klientúra helyzetbe hozásának csodálatos kombinációja volt a félkarú rablók és játékgépek betiltása is. Akkoriban népnevelő célzatú (új szóhasználattal, értékalapú) döntésről beszélt a kormány, és a szegény embereket nyomorba döntő játékgép üzemeltetők ellen szállt harcba. Kétségtelenül jogosan. Ma már persze ismét működnek a kaszinók, ráadásul még áfát se kell fizetniük. Csakhogy - milyen véletlen - a 8 engedéllyel rendelkező kaszinóból 5-öt a kormány filmügyi biztosa, Andy Vajna működtet. Ezek évente körülbelül 15 milliárdot termelnek az üzletembernek, ami akkor is szép summa, ha a harmadát játékadó címén be kell fizetnie az államkasszába. Vagyis a szerencsejáték nem is annyira ördögtől való, feltéve, hogy a megfelelő embernek, embereknek termeli a pénzt.
Ha valaki azt hiszi, hogy a kormány beéri a kaszinó-, a dohány- és a kiskereskedelem szigorításával, akkor van egy rossz hírünk: vannak még remek lehetőségek, ahol a társadalmi érdek és a támogatói bázis anyagi jóléte remekül egybecseng.
Egyik ilyen az alkohol-kiskereskedelem szabályozása, pontosabban zárt csatornába terelése. Ez volna talán az egyik legnagyobb üzlet, különösen a trafikoknak, hiszen pletykák szerint kizárólag ezek árulhatnának égett szeszt, míg az élelmiszer boltoknak maradna a sör, a bor és egyéb könnyű italok. Az ötlet olyan sokszor felröppent az elmúlt másfél évben, hogy szinte biztosan van alapja, ráadásul a trafikokra is ráférne egy kis plusz bevétel. Persze az érv aligha ez volna, inkább az alkoholizmus elleni harcról, a fiatalkorúak védelméről beszélnek majd a politikusok, már ha lesz valami végül a dologból.
Az akciónak azonban komoly politikai kockázata van, mert a trafikrendszer meglehetősen ritkás vidéken, ráadásul a trafikok egy részét a vasárnapi zárva tartás is érinti, így a 2-2,5 millió piás országában akár választást is lehet bukni egy ilyen intézkedéssel.
Van azonban egy másik terület, ahol a klientúra helyzetbe hozása és a társadalmi érdek egybe csenghet, miközben a választói bázis sem rohanna el azonnal más miniszterelnököt keresni. A dohánytermékek forgalmazásának szigorítása, illetve a kiskereskedelmi egységek vasárnapi nyitva tartásának széles körű tilalma után a vendéglátóhelyek, pontosabban a gyorséttermek hétvégi bezárása is eszébe juthat a kormánynak. Sőt, a gyorséttermek elleni harc már javában zajlik, hiszen a vasárnapi zárva tartásnak a bevásárlóközpontok voltak a legnagyobb vesztesei, és persze az ezekben működő gyorséttermek. Mára az is kiderült, hogy azok a plázákban működő éttermek, amelyek a bezáró üzletek ellenére is nyitva tartanak vasárnaponként, most sorra zárnak be, mert az emberek nem azért mennek plázába, hogy ott egyenek, hanem azért esznek, hogy a vásárlás szünetében kicsit kifújják magukat.
Ráadásul a gyorséttermek elleni harc érvrendszere is adott, hiszen a Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OÉTI) legfrissebb kutatása szerint a felnőtt magyar lakosság körében már 65 százalékos az elhízottak vagy túlsúlyosak aránya, a lerohadt egészségügy pedig egyre nehezebben bír a betegeskedő kövérekkel. És a plusz kilók egyre fiatalabb korban feljönnek, a fiatalok egy Gfk kutatás szerint pedig gyorséttermekbe járnak, ott tömik magukat és töltik el az időt. És ha emlékszünk még, a chipszadóként elhíresült, de hivatalosan Népegészségügyi Adóként beszedett sarc is eleinte hamburgeradóként indult, csak aztán – ki tudja itt éppen miért – felpuhult, mire törvény lett belőle.
És azt se felejtsük, hogy a hamburgerek fogyasztásánál már csak (egészségre gyakorolt hatásuk miatt) a hamburgerek szidása nagyobb divat kis hazánkban – különösen azok körében, akik nem fogyasztanak gyakran a zsömlék közé zárt ropogós húspogácsákból – így ez a lépés is kiváló szavazatbővítő hatással járhat mifelénk.
Ráadásul a vasárnapi gyorsétterem-stop helyzetbe hozná a magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozásokat, a családi éttermek ugyanis jelenleg nehezen tudnak versenyezni a külföldi gyorsétterem-láncokkal. Ezért a gyorséttermek vasárnapi nyitva tartásának tilalmával közvetve a magyar tulajdonú vendéglátóegységeket is támogathatná a kormány. És persze azokat a vállalkozókat, akik éttermeket, szállodákat, büféket és más idegenforgalmi komplexumokat működtetnek. A kormány eddigi ténykedését ismerve és levezetve nem lennénk meglepve, ha ez lenne az újabb dobás, amit a Habony Művek-KDNP tengelyen lavírozó kormányzat bevezetne a nemzet védelmében.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek