Noha információink szerint hónapokkal ezelőtt még nemigen akadt a Magyar Nemzeti Bank háza táján Bitcoin szakértő, mostanra már annyira felkészültek lettek a digitális pénz témájából, hogy fogyasztóvédelmi közlemények közreadására is futja erejükből. Bár a forint miatt aggódnának így!
Egyébként jogosnak tartjuk az aggodalmat, hiszen az elmúlt napok történéseit látva jó esély van rá, hogy a Bitcoin végül elbukik, ám a benne rejlő innováció elvitathatatlan. De ha ez is következne be, lehet, hogy a Bitcoin épp most tapossa ki az utat egy későbbi virtuális, globális fizetőeszköz számára.
Higgadt, ugyanakkor erősen negatív véleményt adott közre a Bitcoinnal kapcsolatban múlt szerdán a Magyar Nemzeti Bank. Az MNB nagyjából mindent kockázatosnak tart, amihez a „fizetésre használható virtuális eszközöknek, például a Bitcoinnak” köze van. A tájékoztatásnak szánt, de alapvetően elrettentő üzenetű közlemény szerint „Az MNB fontosnak tartja a jelenlegi és leendő felhasználók megfelelő tájékoztatását annak érdekében, hogy a fogyasztók tudatában legyenek a fizetésre használható virtuális eszközök kockázataival, veszélyeivel, és ezek ismeretében döntsenek a használata, illetve használatának mellőzése mellett.” Központi kibocsátó és szavatoló intézmény hiányában a fogyasztóknak nincs hova fordulni, ráadásul a csak digitális formátumban meglévő tárcák kódjai ellophatók, elveszthetők, szavatoló intézmény hiányában nincs mit tenni, ráadásul az árfolyam is nagyon volatilis.
Noha az MNB nem tiltja a Bitcoint, a direktívaként is felfogható állásfoglalásból az olvasható ki, hogy egyértelműen ellenzik a használatát. Ezt egyébként éppen azon a napon tették közzé, mikor kétéves mélypontjára esett a forint árfolyama, a piaci szereplők szerint is önfejű sokadik kamatcsökkentés másnapjára.
Egyfelől persze csak helyeselni tudunk, hogy az MNB igyekszik az átlagembert távoltartani egy olyan spekuláció vonzásától, ami valóban nem arra való, hogy kosztpénzeket pörköljenek el jóravaló polgárok. Mindazonáltal továbbra is fenntartjuk, hogy a Bitcoin az egyik legkomolyabb pénzügyi innováció napjainkban, és csak bízni tudunk benne, hogy az MNB a fogyasztóvédelmen túl figyeli ennek szakmai vetületét is. Hiszen nem lehet véletlen, hogy komoly kockázati tőkék tódulnak a Bitcoin alapú fejlesztők irányába, elsősorban az USA-ban és Németországban. Ezek a cégek keresik a letelepedési lehetőséget, hiszen akár hétről-hétre változhat, hogy éppen melyik ország hogy érez a Bitcoinnal kapcsolatban: megtűri-e, vagy ellenzi.
A sors furcsa fintora, hogy Magyarország éllovas lehetne a Bitcoin startupok domesztikálásában, éppen azért, mert az elmúlt években annyira letörték a kereskedelmi bankok szarvát, hogy a máshol oly erős banki lobbi nálunk nem lenne képes a piacukat egyértelműen fenyegető újfajta tranzakciós megoldás ellen hatásosan fellépni. Wishful thinking lenne csak, hogy a Prezi, Ustream, LogMeIn szomorúan magányos hármasa mellé végre nőjön valami új is, esetleg éppen a pénzügyi szektorban? Érdekes egybeesés, hogy az MNB közleményéről beszámoló Wall Street Journal regionális blogja is pont egy magyar Bitcoin vállalkozás kisfilmjével illusztrálta a Bitcoin működését azon olvasók számára, akik még nincsenek igazán képben a digitális valuták terén.
Kihagyott ziccer, ha ennek ellenére az MNB inkább a szkeptikus országok sorába állítja be Magyarországot.
Bámulatosan rezonál egyébként egy, a napokban megjelent szatirikus írás is a magyar helyzettel. A Ledra Capital legfrissebb blogbejegyzésében azt figurázzák ki, hogy miként reagálna a szkeptikus mainstream sajtó arra, ha magát a készpénzt most találná fel valaki, és szabadítaná rá az óvatlan világra.
A blogbejegyzés zseniálisan hozza fel a frissen születő és gyanúsan terjedő „mindenféle papírfecnik” ellen ugyanazokat az érveket, amikkel manapság a Bitcoint támadni illik. Tudniillik a pénzmosásra előszeretettel használt papír bankók bűnben fogantak, és civil használóikat is megbélyegzi, ha papírpénzt használnak, így egy platformra kerülve drogosokkal, fegyverkereskedőkkel és más szélhámosokkal, nem beszélve a valós fizikai fertőzésveszélytől, a mindenki által összefogdosott érmék és bankók miatt. Ráadásul a papírpénz egyáltalán nem praktikus hiszen nemcsak hogy többféle címletet kell magánál tartania az embernek a felválthatóság érdekében, hanem még arra is ügyelni kell, hogy ne vesszen el, amiért persze senki sem kárpótolja az embert. Nem beszélve arról a totális nonszenszről, hogy különféle országok különféle bankjegyekben hisznek, miközben egymáshoz képesti árfolyamaik sem stabilak, ami különösen hasznavehetetlenné teszi a gyakorlatban ezt a fizetési eszközt. A blogger végkövetkeztetése az, hogy a papírpénz feltalálása esetén simán betiltanák azt, hiszen sem nem biztonságos, sem nem praktikus, a bankrendszeren kívüli anonim használat lehetősége pedig közvetlen veszélyt rejt a társada lomra nézve.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek