Pénzügyi napilapot temettek néhány napja Németországban. Mikulás napján jelent meg a német Financial Times utolsó példánya. Az FTD-ként ismert napilap 12 év után zárt be, miután a Gruner + Jahr kiadó, nem finanszírozta tovább a veszteséges működést.
Felkavarta a kedélyeket a német FTD bezárása, nemcsak azért, mert több mint 300 szerkesztő, újságíró, munkatárs elbocsátásával járt, hanem azért, mert ez az egyik legjelentősebb pénzügy-gazdasági napilap, amely a válság óta eltűnt a német sajtópalettáról. Ráadásul a nyomtatott lap mellett bezárt az online változat is, bár egy darabig még szó volt arról, hogy a lap átalakulna egy részben digitális kiadvánnyá. A Gruner + Jahr kiadó az FTD mellett megszabadulna a nyomtatott és online gazdasági sajtócsomagjának más elemeitől is, így vevőt keres a Börse Online-ra és az Impuls –ra, mindkettő magazinként és weboldalként is működött. Nem kizárt, hogy lesz, ahol a magazin menedzsmentje fizeti ki majd a vételárat.
Az FTD végét nem pusztán a 2000-es indulása óta felhalmozott 200 millió eurós veszteség jelentette, hanem a kiadó nyilatkozatai alapján a négy éve húzódó válság is, amely kilátástalanná tette a nullszaldó elérését. A napilapok, különösen a gazdasági jellegűek nagy nyomás alatt vannak, jelentették ki a kiadó vezetői, akik azonban aránylag gálánsan búcsúznak a dolgozóktól. Bár lapot már nem nyomnak ki, s az online oldalt sem frissítik hírekkel, az elbocsátásról szóló értesítést csak januárban küldik majd szét, amely után még áprilisig megérkezik a havi jövedelem is.
Vajon a német kiadók, hogyan búcsúznak majd a magyar munkatársaktól, ha itthon is sor kerül hasonló lapbezárásra? S vajon, hogyan búcsúznak majd az újságírók? Itt a minta, ahogy az FTD-munkatársak tették az utolsó számban: „Bocsánatot kérünk tulajdonosainktól, hogy olyan sok milliót elégettünk, bocsánatot kérünk hirdetőinktől, hogy vállalataikról olyan kritikusan írtunk, bocsánatot kérünk a szóvivőktől, hogy oly sokszor figyelmen kívül hagytuk az általuk javasolt fogalmazást, bocsánatok kérünk a politikusoktól, hogy olyan kevéssé hittünk nekik. Bocsánatot kérünk a kollégáktól az estébe és hétvégekbe nyúló munka miatt, és az olvasóktól is, hogy ezek az utolsó soraink. Végtelenül sajnáljuk, de ha ismét mindent kezdhetnénk az elejéről, ugyanígy tennénk.”
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek