Lenyomják a bankokat?
Kivetette a hálóját a kincstár a lakosság megtakarításaira: infláció+5% kamattal gyűjtene forrást a magánszemélyektől. A vonzó ajánlat jelzi, hogy a gazdaságirányítás deklarált céljává vált, hogy növelje a lakossági megtakarítások alig 4 százalékos részarányát az állam által kibocsátott kötvényekben. Az új állampapír először 2013 januárban fizet kamatot, 9,3 százalékot. De nézzük csak meg mennyire jó az ajánlat, valóban tuti fix 5 százalékos reálhozammal kalkulálhatunk?
Az államkötvény kialakítása érdekes, akár kedvezőbb vagy éppenséggel előnytelenebb is lehetne annál, mint ahogy elsőre tűnik. A kötvény ugyanis inflációkövető és igazodik az infláció mértékéhez, csak éppen nem az aktuális inflációhoz. A következő ábrán bemutatjuk, hogy esetünkben az államkötvény nagyjából egy évvel korábbi inflációhoz igazodik, aminek pedig bizonyos környezetben számunkra előnyös, más környezetben viszont hátrányos következményei vannak.
Az infláció mértéke ugyan jelenleg növekvő, viszont hogy ha bízunk a Magyar Nemzeti Bank által kiadott inflációs jelentésekben – és miért ne tennénk? – akkor az államkötvény csúsztatott inflációkövetése még hozzá is ad az 5%-os reálhozamhoz. Ennek oka, hogy a kamatozás időszakában az infláció alacsonyabb lesz, mint amihez az államkötvény igazodik.
Lássunk egy példát arra, hogyan is néz ki a kamat megállapítása és a reálkamat számítása. A kamatot mindig adott év január 11-től a következő év január 10-ig tartó kamatperiódusra határozzák meg, az előző időszak inflációja alapján. Tehát az ez év januárjától jegyezhető kötvény kamatát a 2010 novembere és 2011 novembere között mért fogyasztói áremelkedés alapján határozzák meg. Esetünkben ez az infláció 4,3%, amihez hozzáadódik az 5% prémium, így jön ki a 9,3 százalékos kamat. Ahhoz viszont, hogy tényleges 5 százalékos reálkamatot realizáljunk a kamatozás időszaka alatt is éppen 4,3 százalékos kellene, hogy legyen az infláció.
Amire tehát az egyes kamatperiódusok időszakában figyelni érdemes, az az, hogy az infláció mértéke növekvő vagy éppen csökkenő tendenciát mutat. Ha növekvő inflációs értékeket várunk, akkor a hasonló jegyzések az 5%-os prémium kamatnál kisebb hozamot hozhatnak, csökkenő infláció esetén viszont igencsak jó üzletet lehet nyélbe ütni, hiszen a háromszor egy év kamatperiódusa alatt tekintélyes reálhozam érhető el.
A jelenleg vásárolható állampapír természetes alternatívája a 3 éves lejáratú államkötvény, melyet ha lejáratig megtart a befektető, akkor a mostani vételi árfolyam mellett mintegy 8,4%-os éves hozamot ér el. A konkrét hozam attól függ, hogy a bank, vagy brókercég mennyit csippent le az intézményi befektetők között kialakult hozamból, ez egyébként jellemzően 0,2-0,4% között mozog, azaz 8,0-8,2%-os hozam az alternatíva (figyelem, ez a hozam nem függ az inflációtól, a vásárlás pillanatában fixen ismert a teljes futamidőre).
Az érdeklődő befektetők az inflációkövető államkötvényt a Magyar Államkincstárnál (MÁK) jegyezhetik, és államkincstári értékpapírszámlát kell hozzá nyitni. A MÁK-nál az értékpapírszámla vezetése ingyenes, tehát további költség nincs. Ha valaki ragaszkodik saját brókercégéhez, befektetési szolgáltatójához, akkor a kötvényt jegyzése után eltranszferálhatja hozzájuk. A MÁK-nál lehetőség van arra is, hogy a kötvényt tartós befektetési számlára helyezze a magánszemély, így adómentesen juthat hozzá a hozamhoz.
Érdemes megemlíteni, hogy az állampapírba fektetett pénzhez nehezebben férünk hozzá szükség esetén, mintha bankbetétünk lenne, hosszú távon viszont biztosan magas kamatot érhetünk el, a reálkamat mértéke pedig akár magasabb is lehet, mint az akciós betéteké (melyek jellemzően rövid távra érvényesek).
Pénzügyi szempontból az ajánlat érdekessége, hogy deklaráltan versenyhelyzetet termet a bankokkal, melyek egyébként is forráshiányosak (folyamatosan küzdenek a betétesek kegyeiért). Ha jelentős számú hasonló konstrukcióval célozza meg a lakosságot az állam, akkor a bankoknak nem marad más választása, mint kamatot emelni. Lehet, hogy erre föl majd a MÁK is feljebb srófolja a kamatajánlatát?
A kormányzati és állami honlapokhoz hasonlóan természetesen nem felhasználóbarát az Államadóság Kezelő Központ honlapja sem, ahol a konstrukció leírása megtalálható, ezért mielőtt elvesznének az érdeklődők az információ-tengerben megadjuk a közvetlen linket a kötvényhez: http://akk.hu/kepek/upload/2012/premium_2015J.pdf
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!
Utolsó kommentek