A nap legfontosabb pénzügyi hírei
Nő a pénzkivétel a magyar bankokból és egyre több betéti és folyószámlát nyitnak a szomszédos országokban, Ausztria mellett már Szlovákiában is. A pénz elvándorlásáról persze konkrét adat nincs, mindenki sejtéseket fogalmaz meg vagy saját ismerettségi köréből vett példákkal hozakodik elő. Ám azt, hogy valami mégis van a levegőben bizonyítja egy délutáni közlemény.
A Nemzetgazdasági Minisztérium kissé homályos nyilatkozata arról szólt, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével, a Magyar Nemzeti Bankkal, a Bankszövetséggel valamint az országot várhatóan stabilizáló IMF-EU hiteltárgyalásokért felelős Fellegi Tamás tárca nélküli miniszterrel folytatott mai eszmecserén megállapították, hogy stabil a bankrendszer, van elég tartalékuk a válság kivédésére.
Ugyanakkor a tanácskozást egyes hírportálokon úgy tálalták, mint amelyiket a fokozódó betétkiáramlás miatt hívták össze. A blogokon tapintható a félelem a betétek államosításától, holott ez a lépés olyan mérvű bizalomvesztéssel járna a hazai lakosság körében, ami valószínűleg megpecsételné a kormányzó párt népszerűségét.
Folyvást nő a befektetői bizalmatlanság is, amelyet továbbra is spekulációs támadásként él meg több kormánypárti képviselő. A Morgan Stanley befektetési bankház fő devizapiaci stratégája, Hans Redeker nekik is üzent, mikor egy vele készült interjúban hangsúlyozta a befektetési stratégák két évtizeden át Magyarországot olyan országként kezelték, amely egyre szorosabban kötődik a nyugati világhoz, uniós taggá válása óta pedig annak részeként tekintettek rá. Most viszont aggódnak, mert a jegybanktörvény módosítása kockára tette annak az intézménynek a függetlenségét, amely nyugaton a külföldi tőke számára a megbízható őr szerepét tölti be. Redeker szerint a magyar bizonytalanság gyengítheti Magyarország szomszédjainak pénzügyi pozícióit is, sokan attól tartanak Londonban vagy akár New Yorkban és Tokióban, hogy a magyarországi politikai bizonytalanság átterjed a környezetre is.
A pánikhangulat még jó darabig eltarthat, az IMF ugyanis kijelentette, hogy az előzetesen várttal ellentétben, január 18-án még nem kerül napirendre az igazgatótanács ülésén a magyar hitelkérés. Az elővigyázatossági, illetve az új fejlemények miatt már készenléti hitelkeretről csak a magyar gazdaság helyzetének értékelése után kezdődnek a tárgyalások. Így az aznap Washingtonba kiutazó Fellegi tárca nélküli miniszter - aki ma már jóval konstruktívabb kijelentést tett az igényelt hitel minőségéről -, sem nagyon tud majd érdemi haladást elérni az ügyben, legfeljebb az lesz világosabb, hogy milyen feltételeket szab majd az IMF az új hitelprogramhoz.
A forint tehát tartósan szenvedhet, a rossz hír, hogy egyre biztosabb, hogy az újonnan kialakult mélypont, a 320 forintos euró most már az alsó határ lesz innen gyengül majd tovább a magyar valuta. Ma mindenesetre éppen javulás volt, az újabb forintgyengülési hullám megállt és az árfolyam 320,7 forintos euróig erősödött arra az USA-beli hírre, hogy a vártnál csaknem kétszer több új munkahely jött létre az amerikai magánszektorban.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!
Utolsó kommentek