A nap legfontosabb pénzügyi hírei
Jó hír, hogy tőlünk független források is állítják, nem mi voltunk a vészmadarak a forintpiacon! Sőt! A Magyar Nemzet értesülései szerint a forint ellen folyamatos és koncentrált támadás zajlik. Ennek pedig a fele sem tréfa! A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a forint a régió devizáit is meghaladó mértékben gyengült az utóbbi időben mind az euróhoz, mind a svájci frankhoz képest, s a fentiek miatt „felderítik a támadássorozat okozóinak kilétét”.
A nyomozásba a Portfolio.hu már be is segített. Három dolgot emelt ki: egyrészt nem árt, ha van valaki, aki megveszi az eladó által felkínált forintot, másrészt maga Orbán Viktor is arra figyelmeztette a lakosságot korábban, hogy a forint gyengülése várható, harmadrészt a nem túl rózsás növekedési kilátások, valamint a devizahiteleseknek ígért mentőcsomagok a forint elleni spekulációra sarkallhatták a befektetőket.
Öröm az ürömben, hogy mindeközben a magyar kisbefektetői kör egyre ügyesebben manőverezik a pénzpiac óceánján. (Ahol amúgy országunk gyorsnaszádja is lavírozni próbál.) Összességében sokkal tájékozottabbak és óvatosabbak lettek, és egyre többen használják a stop megbízásokat is, azaz kiszállnak a megbízásból mielőtt az adott árfolyam elérne egy bizonyos szintet (általában a rosszabb irányba). Emellett az OTP részvényeket nézve az árfolyam folyamatos követése és az egyre magabiztosabb viselkedés jellemzi még a háziasszonyokat is. Hiszen 4 500 forint környékén kezdték el venni az OTP-t és onnan szinte végig, a 3 000 forint alatti szintekig a vételi oldalon voltak, és nem estek pánikba, nem adtak hirtelen el mindent. Ráadásul innen még esett az árfolyam, ezt azonban a többség végigülte, és végül nyereséggel szállt ki.
Hiába azonban a megszerzett tapasztalat jó lesz vigyázni ezekben a napokban, hetekben, sőt hónapokban! A hangulatindikátorok ugyanis az utóbbi két hétben látott átlag feletti szintekről meredeken lefelé vették az irányt, és ezzel párhuzamosan a piacok is mélyrepülésbe kezdtek. A bull-bear, azaz a pozitív és negatív hangulatot figyelő index esetében például a válaszadóknak már több mint 38 százaléka inkább borúlátó, míg ez az arány néhány hete 25 százalék volt.
A fentieket támasztja alá a Fitch Ratings hitelminősítő mai tevékenysége is, amelyben bóvli kategóriába sorolta Portugália adósság besorolását. Így az ország a befektetésre nem ajánlott kategóriába került, ráadásul további leminősítés is várható, mivel a leminősítés margójára ugyancsak negatív előjelet biggyesztettek.
Még nem esett szó az IMF-ről! Egyes elemzők szerint jövőre várhatóan nem lesz önálló magyar gazdaságpolitika, mivel az IMF-fel csak készenléti hitelmegállapodást tudunk majd kötni, ami rendszeres konzultációt jelent a szervezet és a kormány között.
Utolsó kommentek