Egyre népszerűbb Görögország a nyaralni vágyók körében, különösen a görög szigetekre özönlenek idén a turisták, amelyek az előfoglalási kedvezményre hajtó magyarok körében is a legfelkapottabb célpont. Pedig egyre nagyobb az esélye egy görög csődnek, ami fenekestül felforgatja majd az adósságban vergődő ország mindennapjait. De mire számíthat az a turista, aki éppen az összeomlás idején nyaral az országban? És mi lesz a csőd és az euróövezetből történő kilépés után? Jobb vagy rosszabb, drágább vagy olcsóbb lesz akkor Görögország?
Ha bekövetkezik a londoni pénzügyi elemzők szerint most valahol 70 százalékos valószínűséggel bekövetkező államcsőd, vagyis nem sikerül a görög kormánynak megegyeznie a hitelezőkkel, akkor ennek bejelentése lesz a nyitány. Újabb milliárdos hitelcsomag nélkül az ország ugyanis képtelen időben törleszteni, de ez önmagában még nem vezetne összeomláshoz a kamatterhek nélkül amúgy pozitív költségvetésű országban. Az már annál nagyobb gond volna, ha az Európai Központi Bank sem adna több hitelt a görög bankoknak, amelyek így likviditási források nélkül maradnának, ezt követően pedig a bankpánik borítékolható.
Az emberek megrohannák a fiókokat és az automatákat, és igyekeznek hozzájutni nehezen megkeresett eurójukhoz. A dolog egyébként már rég elkezdődött, hiszen csak idén 30 milliárd euróval apadt a görög bankokban tartott betétállomány, vagyis a görögök inkább lemondanak a kamatról, minthogy bankban tartsák a pénzüket. Egy pénzkivonási cunaminak a bankrendszer egy ideig képes csak ellenállni, a folyamat viszont öngerjesztő, így van egy pont, amikor vagy korlátozzák a kifizetéseket, vagy kártyavárként omlik össze a rendszer.
A csőd ideiglenes káoszt okozhat, ha a pénzügyi rendszer összeomlik, akkor pedig pénzhiány léphet fel. Nem érkeznek meg a közalkalmazottak fizetései, a nyugdíjak és a segélyek. Ilyenkor rendszerint jönnek a tüntetések, a betört kirakatok, a rendőri tömegoszlatások, vagyis csupa olyan dolog, ami nem jön jól nyaraláskor.
Persze mindez inkább a nagyvárosokra lesz jellemző, a görög szigeteken aligha kell atrocitásokra számítani, hiszen itt a lakosság a turizmusból él, és nem maguk ellenségei. Arra viszont számítani lehet, hogy jó eséllyel egy időre bezárnak a bankfiókok, nem működnek majd a bankjegykiadó automaták, vagy legalábbis korlátozott mennyiségben lehet majd csak pénzhez jutni ezekből. A kártyás fizetési rendszerek is leállhatnak egy időre, ezért mindenképp érdemes készpénzt is maguknál tartani az utazóknak.
Az esetleges csőd után Görögország szinte biztosan kilép az euróövezetből. Az bizonyos, hogy a saját pénz – valószínűleg ismét a görög drachma – bevezetése nem megy majd egyik napról a másikra, és egy ideig az euróval párhuzamosan használják majd. Az is előre borítékolható, hogy a drachma árfolyama az euróhoz képest gyengébb lesz, vagyis az ország elvileg olcsóbbá válhat, ám az idegenforgalomban az euró lesz ezt követően is a fizetőeszköz, már csak azért is, hogy a szolgáltatók kivédhessék a hektikus árfolyamingadozásokat.
A görög termékek euróban számolva persze olcsóbbak lesznek, aminek a turisták örülhetnek, hiszen számukra a finom görög ételek, a borok és a látnivalók a legérdekesebbek, az importtermékek drágulása pedig inkább a helyieknek fák majd.
Vagyis a görög csődtől nem kell különösebben tartani, egy kis készpénzzel és persze jó utasbiztosítással nagy baj nem érheti az utazót. Ha pedig az ország túl lesz a mostani krízisen, és a helyi gazdaság talpra áll, akkor Görögország még jobb hely lehet, mint most.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek