Az USA szeret az igazságosztó szerepében tetszelegni, korrupt cégeket leplez le itt, pedofilokat leplez le ott, lecsap az adóelkerülőkre és a korrupcióra, közben időnként egész országokat tesz fekete listára, az ilyenekkel való kereskedést és barátkozást pedig a szövetségeseinél sem nézi jó szemmel.
Az Egyesült Államok szeret a határain túl is érvényt szerezni jogi elképzeléseinek. Ki ne emlékezne arra, amikor a New York-i tőzsdén jegyzett Magyar Telekomnak hosszú évekig kellett küzdenie, mert az Egyesült Államok különböző hatóságai korrupciót sejtettek a cégnél? Balkáni ügyekről volt szó, de mivel a cég amerikai tőzsdén is szerepelt, az Egyesült Államok úgy érezte, hogy joga van intézkedni.
Valami ilyen történt a napokban is, amikor a legfontosabb nemzetközi fociszövetség, a FIFA vezetőit vitték el Svájcból a rendőrök, ugyanis amerikai ügyészek egy korrupciós hálózat tagjaiként tekintenek a dél-amerikai és egyéb vezetőkre. Helyszíneket befolyásoltak, pénzeket mutyiztak - csak üdvözölni lehet a gyors és határozott fellépést.
A sor folytatható, szintén Svájcban kapták le Roman Polanski filmrendezőt, aki ugyan végül megúszta, de ha kiadták volna a svájci hatóságok az agg rendezőt, könnyen megüthette volna a bokáját, mert volt egy évtizedekkel ezelőtti súlyos gyerekmolesztálási ügye.
Korruptak, pedofilok, csalók – hajrá Amerika – gondolhatjuk. Ugyanakkor van az amerikai jogérvényesítésnek egy olyan fajtája is, amelyben gyanúsan jól jár az Egyesült Államok. Gazdasági ügyekről van szó természetesen. Maradjunk Svájcnál! A kis alpesi ország pénzügyi központként nagy lelkesedéssel segít amerikai állampolgároknak is adófizetést elkerülni. Az Egyesült Államok letartóztatásokkal, súlyos pénzbüntetéssel lép fel a svájci privátbankárok ellen, egyet azonban elfelejt, az Egyesült Államok területén is vannak offshore-paradicsomok, például Delaware.
Az Oroszország elleni szankciók is mintha speciális szagot árasztanának néha. Miközben az USA kevés gazdasági kapcsolatban van Oroszországgal, Nyugat-Európát nagymértékben lehet gyengíteni a szankciókkal. Az összeesküvés-elméletek mindig sántítanak, de azért furcsa, hogy az európai országoknak sok minden tilos, de magas rangú orosz és amerikai vezetők eközben bőszen találkozgatnak.
Nézzünk egy nagyon aktuális esetet! Franciaország – komoly nyomásra – hosszas huzavona után úgy döntött nem szállítja le a Moszkva által megrendelt Mistral helikopter-anyahajókat. Ha már elállt a szállítástól, fizethet. Párizs adna 785 millió eurót, Moszkva kér 1163 milliót, kinek ne fogna vastagon akkor a ceruzája, ha a másik fél hagyja cserben.
Nem kell magyarázni, hogy a nagy nyugat-európai hadiipari innovátoroknak az Egyesült Államok a fő versenytársa. Ez az igazi csavar, egyszerre megfosztani az oroszokat a korszerű technológiától és a versenytárs európaiakat a bevételtől.
De kapnak az európai nagy bankok is, mert Kubával, Iránnal, Szíriával üzleteltek. Vagy elmennek örökre az Egyesült Államokból, vagy dollárban is milliárdos kártérítést fizetnek. A bankok már választottak: még mindig jobb fizetni!
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek