Vannak ismert vészmadarak. Nouriel Roubini például ilyen. Ha van globálisan ismert elemző, akkor ő az, mindenki hallott már a híres vészmadárról, a csodálatos elemzőről. Hogy valóban jó elemző-e? Meglehet. De az is lehet, hogy csak zseniálisan érezte meg, hogy mindig valami nagyon végleteset kell mondani, mert ha bejön, akkor arra emlékezni fog mindenki.
Azt, hogy a Dow Jones jövőre infláció felett teljesít 2 százalékponttal, egymillió elemző jósolja fehér ingben és keretes szemüvegben, ám rájuk senki nem fog emlékezni, még a telitalálattal sem lehet kitűnni. Ha az a jóslat, hogy 38 százalékot zuhan a piac, akkor az már valami, persze, csak ha bejön. Van olyan is, aki erre azt mondja, hogy hatásvadászat, kóklerség, az álló órára már ne mondjuk, hogy micsoda csodás gépezet, pedig napjában kétszer az is pontos időt mutat.
Vészmadárkodni tehát néha hálás feladat, de ha valaki mélyebben belegondol, előbb-utóbb csakis egy pofára esés következhet be a globális részvény- és a globális kötvénypiacokon. Legalábbis a józan ész szabályai szerint, aztán majd kiderül. Álljon itt egy hosszú és nehéz mondat, de talán ez a legfontosabb most a tőkepiacokon: nem az a fontos, hogy igazad legyen, hanem az, hogy valamivel előbb ismerd fel, hogy mit fog gondolni egy kicsit később a csorda. Tehát, ha te vagy a világon az egyetlen, aki látod, hogy az Óriási Lufi Nyrt. részvénye egy hatalmas átverés, akkor még nem leszel milliárdos a részvény shortolásával. Lehet, hogy a piac még évekig nem ismeri ezt fel, újabb és újabb balekok vásárolnak és az árfolyam menetel felfelé, te, mint az egyetlen vátesz, egy hatalmasat buksz. Ha azonban két nappal azelőtt adod el a papírokat, hogy mindenki számára lelepleződik a csalás, akkor nagy emberré és persze gazdag befektetővé válhatsz.
Mi is van most az értékpapírpiacokon? A kötvénypiacon konkrétan egy óriási léggömb. Nem mindenkinek világos ennek a piacnak a működése, de itt vásárlással akkor lehet jól keresni, ha egy pesszimistább időszak után nő a derűlátás, a magas hozamok leesnek, mert a nagyobb bizalom idején a befektetők alacsonyabb kamatokkal is megelégszenek. De most már tényleg nincsen hová esni a kamatoknak. Aki bírja a böngészősdit, az nézzen meg egy amerikai, német, svájci, vagy japán kötvényt (ennyi kábé a komoly országok listája). Mindenhol 0,5 százalék körüli hozamok érhetők el, de akad olyan papír, ahol nulla, sőt negatív szám a hozam. Tegyük gyorsan hozzá, évente!
Innen esnének lefelé a hozamok? Mégis hová? De aki abban reménykedik, hogy a kockázatos, az úgynevezett bóvli kötvényekkel esetleg lehet keresni, az is téved. Szinte ingyen finanszírozzák manapság a legrosszabb cégeket, a legszemetebb államokat is. Igaz, itt az ingyen az 4-5 százalékot jelent, a szemét állam pedig nem azt, hogy lefejezik a más vallásúakat (az Iszlám Állam azért még nincs kint a kötvénypiacon), hanem azt, hogy ezek az országok néha elfelejtenek törleszteni a hitelezőiknek (hajrá Argentína, felkészül Oroszország és Görögország).
Akkor majd talán a részvénypiac? Miért ne? Ám, aki ránéz az elmúlt öt év tőzsdei görbéire, gyorsan elgondolkodhat. Akinek van lehetősége nyisson ki egy globális részvénypiaci chartot, öt éve minden menetel felfelé. Már bőven a 2008-as világválság előtti szintek felett járnak a globális indexek, és bár valóban szépek a vállalati nyereségek, de most kell elgondolkodni. Lassan vége a nagy globális pénzpumpának, ha nem löki tele a FED a világot friss pénzzel, vajon még mindig venni fogják a részvényeket?
A kötvénypiacon nincs hozamesési lehetőség, a részvénypiacról hiányozni fog a sok friss pénz, a geopolitikai helyzet sem valami fényes, elsősorban a szír-iraki csapat és az ukrán-orosz világ gondoskodik arról, hogy féljünk, nagyon féljünk! Lehet menekülni! De hová? Az arany, mint klasszikus menekülőeszköz valahogy most nem fénylik olyan ígéretesen, maradnak azok az instrumentumok, amelyek értéket őriznek. Röhejes, de a készpénz is ilyen, vagy aki ezt azért szégyelli, mert eddig azt hallotta, hogy a párnacihás marinénik a világ lúzerei, annak ott vannak a vacak, de pozitív hozamot jelentő betétek, állampapírok. Aki pedig igényesebb, az bízhat a svájci, holland, svéd, új-zélandi, ausztrál menekülő cuccokban.
A befektetési tanácsadók által ajánlott instrumentumok, a fejlett piaci részvények, kötvények, alapok, indexek könnyen zuttyanhatnak 15-20 százalékot is hamarosan. Ezt jobb elkerülni, de bármennyire is világít a korrekció esélye, a short, az esésre játszás valahogy nem igazi megoldás. A piacok ritkán esnek, igaz, akkor nagyot. Aki erre játszik, akár sokáig és akár nagyot is bukhat. Olyan ez, mint a diktátorok élete. Egy diktátor minden embert átverhet egy kis időre, ahogy egy diktátor sok embert örökre is átverhet. Ám, ahogy az ismert bölcsesség mondja, semelyik diktátor nem verhet át minden embert, örökké.
Erről szól most a globális tőkepiac. Korrekció lesz! De mivel a franc tudja, hogy mikor, azért erre is nehéz játszani. Nincs mese. Éljen Enver Hodzsa! Elő az albán bunkerekkel! Ki merre lát, meneküljön! Akinek vannak sündisznó-tüskéi, most ne támadjon, ne szurkáljon, inkább gömbölyödjön, védekezzen, legyen nagyon óvatos!
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek