... mégis kőgazdag lett
Kijelenthetjük, hogy egy csapásra mindenki Bitcoin szakértővé lett az elmúlt hetekben és napokban. Ha ennek a pénzügyi szakértelemnek és látnoki erőnek csak a töredéke valóság lenne, akkor nem lenne 3 emberből 4-nek frankhitele Magyarországon… Azonban az igazi hidegvér origoja az a srác, aki már 2011-ben megmondta, hogy a Bitcoin elsöprő erejű sztori lesz. Erre pénzben fogadott is! Mivel a téttel pár hetet tévedett, vesztett, a Bitcoin-befektetéseken azonban így is degeszre kereste magát.
Blogunk régóta felfigyelt a Bitcoinban rejlő – elsősorban szakmai – potenciálra, amiről tavasszal terjedelmes cikkekben igyekeztünk tájékoztatni olvasóinkat, eloszlatva az újdonsággal kapcsolatos tévhiteket is. Váteszek sosem akartunk lenni. Azért hangsúlyozzuk, hogy a szakmai potenciál az izgalmas a Bitcoinban, mert továbbra is azt gondoljuk, hogy a tranzakciós mechanizmusban, azaz a világ pénzhasználatában jelent a Bitcoin forradalmat, más tészta, hogy valójában miként alakul az árfolyama: nyilván lesz körülötte hájp, nyilván lesz visszazuhanás, nyilván lesz felépülés és szerves fejlődés, ahogy az lenni szokott. Éppen a poszt publikálásának napján jött ki a hír az árfolyam 30 százalékos zuhanásáról azután, hogy a Bitcoint egyre nagyobb mértékben alkalmazó Kínában beintett a jegybank a virtuális pénzben kereskedőknek. A kockázatokra hivatkozva ugyanis arra utasította a kínai pénzügyi intézményeket, hogy ne kereskedjenek vele.
Az elmúlt hetekben viszont a brutálisan felívelő árfolyam miatt került a virtuális valuta ismét a figyelem középpontjába, és mint ilyenkor lenni szokott, a komolyan vehető 1-2 szakember mellett gombamód szaporodnak el a szakértők, jövendőmondók, okoskodók is. Aki valaha olvasott a tulipánhagyma-őrületről akár csak egy negyed oldalt, az rögtön felismerni véli a Bitcoin áralakulásában az őrület sémáját, és vedlik át szuperpénz szakértővé egy perc alatt. A Bitcoin-jósok úgy lepték el az internetes fórumokat, mint kézműves lekvár az adventi vásárokat: „Egy év múlva sehol sem lesz”, „Arra kell ez az egész, hogy a sok hülyét megint megkopasszák”, „A rendes pénzek mögött az országok gazdasági teljesítménye áll, de mi van a Bitcoin mögött? Egy rejtőzködő sárga matekzseni???” – az ilyen és ehhez hasonló kinyilatkoztatásoknak se-szeri-se-száma, tőzsdei analógiával élve: már a taxis és a háziasszony is a Bitcoinról beszél, ideje tehát rettegni.
A mai pezsgéshez mérten szinte hihetetlen, hogy 2011 végén volt egy olyan srác, akit már akkor kiborítottak az okoskodók üres frázisai. Hogy értelmet vigyen a súlytalan fecsegésbe, rendes licitet várt el a megmondóemberektől, és jó példával járva elől, maga is nyilvános fogadást jelentett be a Youtube-on.
Legyen bármilyen amatőr is az egy hangszínnel felolvasott monológ, mégis súlya van: Roger Ver 2011. augusztus 4-én 10ezer dollárban fogadott, hogy a Bitcoin százszorosan túlszárnyalja két év leforgása alatt az aranyat, az ezüstöt, vagy bármilyen más tőzsdeindexet, mert akkora potenciál van benne. Üzenetében ostorozta mindazon nagyszájúakat, akik tét nélkül „fikázzák” a Bitcoint. Egy évvel később, Roger Ver tárgyilagosan, de ugyanakkor bizakodóan állapította meg, hogy nem áll jól a szénája, a Bitcoin alig mászott feljebb, ugyanakkor a technológiát övező figyelem, és az egymást taposó kockázati tőkések aktivitása arra a következtetésre juttatta, hogy igaza lesz. A műfaj és a kivitelezés ezúttal is siralmas, mégis sírva cserélne vele bárki, aki hallotta már a sztori végét.
2013. augusztusában, a fogadás lejártakor Roger Ver szomorúan állapíthatta meg, hogy sajnos a 100szoros előnyre tett licitet elbukta. Ugyanakkor 2013 november 30-án már arról tudta tájékoztatni a világot hogy úgy fest, pár hetet tévedett a fogadással, de nem kell félteni, köszöni jól van, nem viselte meg a vesztett fogadás. Roger Ver (de most komolyan, fogadjunk, hogy ő is magyar, és Vér a neve!) azóta ocsmány módon meggazdagodott, a fogadáson elbukott 10 ezer dollár neki aprópénz, és valójában egymillió dollárt ajánl fel annak a közgazdasági oktatási alapítványnak, akik révén annak idején először olvashatott a Bitcoinról. A srác ugyanis amellett hogy feltett 10 ezer dollárt a fogadásra, annyira hitt már 2011-ben a Bitcoinban, hogy degeszre vásárolta magát, és most csitrilliárdos. Erről árulkodik az is, hogy ebben a legfrissebb videóban valamivel jobban öltözött, a háttérben sem egy nyomorgós albérlet berendezései láthatóak, ugyanakkor a képernyőről felolvasott mondóka továbbra is furán hat.
Oké, nem ő Tony Stark, de volt vér a pucájában, meg kell hagyni.
A Pénzkérdés szerzői ezúton is várják azon nagylelkű adományozók jelentkezését, akik azóta gazdagodtak meg, hogy először olvastak az új világpénzről nálunk márciusban…
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek