Zavaros az utaskártalanítás. Az uniós irányelvek szerint a törölt járatokra jeggyel rendelkezőknek jár a kompenzáció. Különböző módokon kaphatják vissza az utasok a már lefoglalt jegyeik árát. A Malév közlése szerint a nemzetközi légügyi szövetségnél, az IATA-nál lévő biztosíték lefed egy bizonyos kört, az IATA-ügynökök kártérítik az utasokat járattörlés esetén – olvasható a Népszavában. A lap megkereste az IATA genfi képviseletét, ám ők nem kívánták kommentálni a Malév ügyét. A magyar légitársaság közleménye szerint, aki hitelkártyával vásárolt jegyet, annak pénzét a bank téríti meg, az utazási irodáknál csomagban vásárolt jegyek vételárát pedig az iroda. Lesznek olyanok, akik kimaradnak a körből, ők jogi úton kérhetik vissza a jegy árát.
Megtorpant a forint erősödése. Elég csendes volt a pénteki nap, a piac sokáig nem talált egy olyan vezérfonalat, amely alakíthatta volna a kurzust, így a nap első felében 290,5 és 292,5 között ingadozott az euró/forint – olvasható a mai Napi Gazdaságban. Végül fél 3-kor az Egyesült Államokban a nem mezőgazdasági munkahelyek számáról publikált legfrissebb és a vártnál lényegesen jobb adat az erős irányba terelte a hazai devizát - vázolta Csajbók Róbert, az ING devizapiaci kereskedője. Az azonban jelzésértékű, hogy az európai tőzsdék kilövése nem volt érdemi hatással a forintra. A nyitás 291,50-es szinten történt, majd leheletnyi gyengülés következett, így a csütörtöki 289,50-es euróárat egyelőre nem sikerült megdöntetni.
Végtörlesztés: 210 milliárdot veszíthetnek a bankok. A magyar bankrendszernek a végtörlesztésből eredő vesztesége a legújabb becslés szerint 210 milliárd forint lesz február végére - mondta Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke a Világgazdaság csütörtöki budapesti konferenciáján. Január közepén a végtörlesztés miatti veszteség 143 milliárd forint volt - egészítette ki az adatot a bankszövetség elnöke. A devizában számított lakossági hitelek törlesztését befolyásolja majd az árfolyamgát kibővítése várhatóan áprilistól, amelynek törvényi szabályozása február 16. és február vége között alakul ki - közölte Patai Mihály. Korábban a Bankszövetség a teljes azonnali veszteséget 300 milliárd forintra tette, amit további 500 milliárddal növel a jól fizető adósok elvesztése hosszabb távon – írja az ingatlanbefektetés.hu.
Varga Mihály szerint növekedés kezdődhet a második félévben. Az IMF-EU megállapodás nyomán létrejövő pénzügyi biztosíték lehetőséget teremt, hogy a forintárfolyam stabilizálódjon, az állampapírhozamok csökkenjenek, s így több tízmilliárdos megtakarítás képződjön a büdzsében - jelentette ki Varga Mihály, Miniszterelnökséget vezető államtitkár a Magyar Hírlapnak. Véleménye szerint a védőháló összege 15-20 milliárd euró között alakulhat és az ország likviditása biztosított, szemben 2008 őszével, amikor azonnali segítségre szorultunk. Az államtitkár szerint a Nemzetközi Valutaalap igazgatósága pozitívan értékelte a Széll Kálmán-terv lépéseit, ugyanakkor számos jobbító szándékú észrevételt is megfogalmazott. A jelenlegi világgazdasági környezetben - tette hozzá - nehezebb a magyar gazdaság növekedési ütemét fokozni, holott erre szükség van a fenntartható pálya elérése szempontjából.
Utolsó kommentek