A nap legfontosabb pénzügyi hírei
A forint erejének okát éppúgy nem tudni, minthogy miért hajlítják be a nők egyik lábukat a romantikus csókjeleneteknél, körülbelül ez lehetett ma az elemzői konszenzus a különféle megpróbáltatások ellenére 300 forint alatt ragadt euróárról. Tény, hogy délelőtt amellett is tovább tudott erősödni a forint a vezető devizákkal szemben, hogy napközben borongósabbá vált a külpiaci befektetői környezet, igaz viszont, hogy a 297-es szinten még így sem tudott átjutni a hazai valuta az euróval szemben.
A legnagyobb meglepetést az okozta, hogy délután sem rendült meg a forint, amikor kijött a Nemzetközi Valutaalap igencsak kritikus véleménye Magyarországról. A válságból való kilábalás üteme mérsékelt és a sérülékenység magas maradt – olvasható az országról szóló menetrendszerinti IMF jelentésben. A Valutaalap meglehetősen kemény, hangon több helyen bírálja a magyar gazdaságpolitikát és olyan gazdaságpolitikai mix összeállítását szorgalmazza, amely helyreálltja a gazdasági kormányzás iránti bizalmat, Az IMF kritikája elsősorban az adórendszerre vonatkozott (felvetette az egykulcsos adórendszer újragondolásának szükségességét), bírálta továbbá a munkaügyi politikát, a bankszektorral szembeni lépéseket és sürgette a Költségvetési Tanács megerősítését, valamint a jegybanki függetlenség tiszteletben tartását.
A bírálatra lényegében nem reagált a nemzetgazdasági tárca, mai közleménye tényszerűen megállapítja, hogy megszületett az újabb ország-jelentés és leírja hol is olvasható el eredetiben.
Az IMF megállapításai egyes elemzői vélemények szerint azért nem rombolták a forintot, mert lényegében sok újat nem tartalmaztak, olyasmit bíráltak, amit már széltében hosszában kritizálnak Európában is, és a növekedéssel kapcsolatos prognózisukban sem volt drámai újdonság. Erre az évre 0,3 százalékos növekedést jósolt a szervezet, 2013-ra pedig 1,5 százalékot, igaz szignifikáns lefelé mutató kockázatokkal. A dicséreteket szűkmarkúan mérték, csupán a Széll Kálmán terv strukturális és a büdzsé kiadásait csökkentő lépéseit helyeselték.
A mostanában a nemzetközi szervezetekkel szemben kis túlzással kenyérre kenhetőnek mutatkozó magyar kormányzattól ma is jött több kedvező üzenet a befektetők felé. A kormányfő a Wall Street Journalnak adott interjújában elmondta a magyar törvényhozás február végéig módosíthatja a nemzetközi szervezetek által kifogásolt törvényeket, és március végéig akár meg is születhet a megállapodás a hitelkeretről. Egyetlen pont sem tekinthető tabunak a Brüsszellel folytatott viták során, így már csak az a kérdés, hogy "mikor kezdődnek meg a tárgyalások, ez a fejlemények fényében lényegében bármikor bekövetkezhet, nem Magyarországon múlik most már" - jelentette ki ugyanakkor a miniszterelnök a HirTv-nek brüsszeli tárgyalásait értékelve. Rögzítette viszont, hogy még nem világos, hogy az IMF milyen kérdéseket kíván megtárgyalni a hitelmegállapodás kapcsán. Az ebbéli találgatásokat mindenesetre a mai IMF-jelentés világosabbá tette, bár ha az egykulcsos adórendszer központi témává emelkedik nehéz elhinni, hogy valóban olyan gyors lesz majd a megállapodás.
Az adószuverenitáshoz való ragaszkodás ugyanis a magyar kormányzat egyik alaptézise. Az uniós stabilitási paktummal kapcsolatban is azt tartotta a legfontosabbnak a kormányfő, hogy jó okkal tartózkodtak a gyors elfogadástól. Most viszont, hogy a szöveg 90 százalékban elkészült kiderült, hogy a megállapodás Magyarországra csak akkor vonatkozik, ha belép az eurózónába, másrészt nem érint adókérdéseket. Így már a kormányfő is támogathatónak ítélte meg a csatlakozást.
A külföldi befektetők ugyan most éppen kibékültek Magyarországgal, a hazai privátbanki ügyfeleket azonban valószínűleg még győzködni kell, hogy ismét hazahozzák azt a mintegy 60-100 milliárd forintot, amelyet a portfolio.hu becslése szerint december végén, január elején vittek külföldre. Az ország többrendbeli bóvliba sorolása, a csődkockázat rendkívüli növekedése és minderről egy darabig tudomást sem vevő politikusi nyilatkozatok miatt beindult és Ausztriába, Svájcba és Németországba címzett vagyonkimentést végül az állította le amikor január 6-án Matolcsy György és Orbán Viktor is olyan kijelentéseket tett, miszerint a betétek nincsenek veszélyben, és az IMF-fel való megállapodást gyorsan nyélbe lehet ütni, írta a portolio.hu.
Utolsó kommentek