A nap legfontosabb pénzügyi hírei
A magyar fizetőeszköz olyan intenzíven erősödött ma délelőtt, hogy valószínűleg sokan nem hittek a szemüknek, mikor azt olvasták az euróval szemben benézett a 308 forintos szint alá is. A váratlan fejleményhez nem kellett más, mint bizakodó hangulat a befektetői piacon és a kormánytól folyamatosan jövő az IMF-fel és az EU-val való megállapodás óhajtását kívánó nyilatkozatok. A hangulat törékenységét azonban mutatja, hogy elég volt néhány várakozásoknál rosszabb makrogazdasági adat az USA-ból, s máris megtört a lendület.
Bizonyítva, hogy a forint árfolyamát befolyásoló tényezőket már messze nem az ország határain belül kell keresni. Persze ha valaki tudná előre, hogy mivel rukkol majd ki Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter, a magyar idő szerint éjfél környékén várható washingtoni villám-sajtótájékoztatóján az IMF épületében valószínűleg akár nyithatna is a forint gyengülésére vagy erősödésére játszó pozíciókat, ahogy mostanában egy-egy bejelentés meghintáztatja a forintot.
Annyi biztos, hogy szinte semmilyen kérdésben nincs még előrehaladás, ma például az Európai Központi Banknál voltunk ismét napirenden, a szerintük az európai normákkal ellentétes jegybanktörvény miatt. Az viszont biztató, hogy a kormányfő külföldön is hangoztatja, ha meggyőzőek a brüsszeli érvek, amelyek a jegybanktörvény, a bírák nyugdíjaztatásával és az adatvédelmi biztossal kapcsolatos törvények módosítására vonatkoznak, a kormány konstruktívan áll majd hozzá.
A kötélhúzás azonban még eltarthat egy darabig, s addig lesznek még valószínűleg elemzői katasztrófa-forgatókönyvek, amelyek azt latolgatják, hogyan is válhat fizetésképtelenné az ország, ha mégsem jön létre a megállapodás még az első negyedév vége előtt. Lehet persze Magyarország elnyomását vizionálni Brüsszel és a Nemzetközi Valutaalap által támasztott feltételekben, de szinte biztos, hogy senkinek sem érdeke, hogy az ország Európa szívében olyan utat járjon be, amelyet a jóval nagyobb költségvetési csínyeket és pazarlóbb gazdálkodást folytató Görögország is megpróbál elkerülni. Még akkor is, ha a görögöket ebben segíti az euró-zóna tagságuk is.
A következő napokra mindenesetre gyakran jutnak majd fontos magyar vonatkozású események az egyik legfontosabb január 17-én esedékes, amikor az Európai Bizottság ülésén több magyar ügyben is döntés születhet, így többek között az új jegybanktörvény uniós vizsgálatának kérdésében is.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!
Utolsó kommentek