A nap legfontosabb pénzügyi hírei
A klasszikus filmidézet tökeletesen illik a jelenlegi pénzügyi-gazdasági folyamatokra, amelynek hatását mindenki a bőrén érzi. A hétvégén Londonból érkezett idei forintkamat-prognózisokra leginkább annak érdemes felfigyelnie, aki még reménykedik abban, hogy kaphat forinthitelt a végtörlesztendő devizaadósságához. A pesszimistább vélemény szerint ugyanis a jelenlegi 7 százalékpontos jegybanki irányadó kamat 9,5 százalékon tetőzhet és az év végére is csak 8 százalékra süllyedhet vissza.
Az optimistábbak is biztosak legalább egy százalékpontnyi további forintkamat-emelkedésben, igaz ennél a verziónál a márciusra tetőző kamatszintet év végéig kamatmorzsolódás követi, egészen 6 százalékpontig. Amennyiben a borúlátó jóslat jönne be, akkor ismét erőteljesen nőhet a volt devizaadósok havi részlete immár forintban, ezért lehet, hogy érdemes inkább a bankokkal kötött megállapodásban rögzített árfolyamgátat használni, amely öt évre kezelhető és kiszámítható szintre szorítja le a havi törlesztést. Az árfolyamgát kifutásakor jó eséllyel alacsonyabb lesz a forintkamatszint az ideinél.
A bankok még ha akarnának is, képtelenek akkor hiteligényt lekezelni, amelyet a végtörlesztők regisztráltak, figyelmeztetett a portfolio.hu. Számításuk szerint, ha továbbra is 5 millió forint az átlagos végtörlesztett hitelösszeg, akkor a még végtörlesztésre váró 100 ezer devizaadóssal számolva, 500 milliárd forintot kellene folyósítaniuk, amire egy hónap alatt sohasem volt példa. A csúcson, 2008 nyarán is "csak" 300 milliárd forintnyi jelzáloghitelt tudtak a bankok kihelyezni.
Lépni persze mindenképpen kell valamilyen irányba, a forint ugyanis jó darabig rendkívül gyenge maradhat, már a 320 forintos euróárban is stabilizálódás jelét látnák egyes elemzők a Cityben. Ráadásul a kormány által legfontosabbnak tartott államháztartási hiánycsökkentés eredménye sem mutatkozik, a nemzetgazdasági tárca mai bejelentése szerint az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - hiánya 2011-ben 1734,4 milliárd forint volt, amely a módosított előirányzatot is meghaladja 10 százalékkal. A deficitet okozó legnagyobb egyedi tételek a megyei önkormányzatok csaknem 200 milliárd forintos hiányának év végi átvállalása, a MÁV-tól átvállalt 50 milliárdos adósság, a Magyar Fejlesztési Bank tőkeerősítésére költött 120 milliárd forint, a tavalyi évhez képest 360 milliárd forinttal csökkenő adóbevétel és az Európai Bíróság döntése nyomán visszautalt 220 milliárd forintos áfa voltak.
A mindennapokat ugyanakkor a tovább emelkedő benzinár terheli meg rendkívüli mértékben. A rendkívül gyenge forint a közel-keleti feszültség miatt amúgy is növekvő olajár együttesen ezen a héten soha nem látott magasságba literenként 422 forintra drágítja a benzint és 444 forintra a gázolaj árát.Ilyen jelentős mértékű áremelésre (melyet nem adóemelés okozott) az utóbbi négy évben nem volt példa.
A gyenge forinton persze van aki jó keres. Elsősorban a szlovák bevásárló turisták, akik egyre nagyobb számban lepik el a határmenti magyar hipermarketeket, amelyek enélkül a kereslet nélkül valószínűleg gyenge januárt zárnának. Valószínűleg árfolyamhatások is szerepet játszanak abban, hogy brutálisnak mondható, 666 millió eurós többlet keletkezett novemberben a magyar exportban, amely a külkereskedelmi mérleg többletét is tovább púpozta, így a jegybank devizatartalékai is növekedtek. A magas importkitettség azonban kézzel tapintható, a behozatal bővülési üteme éves alapon euróban számolva meghaladta az exportét.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!
Utolsó kommentek