A mai naptól már nem csak blogbejegyzéseinkkel követjük a hazai pénzügyi eseményeket, hanem délutánonként összefoglaljuk a szerintünk izgalomra okot adó magyarországi és nemzetközi fejleményeket is. Teázz, kávézz délután a híreinkkel.
Hosszas huzavona után, de úgy tűnik végleg(?) eldőlt az eva sorsa: Orbán Viktor miniszterelnök határozott és kemény volt a Fidesz-KDNP hétfői frakcióülésén abban, hogy meg kell szüntetni az egyszerűsített vállalkozói adót – mondta a Fidesz-frakció hétfői ülése után Lázár János frakcióvezető, aki egyébként néhány napja még az adónem megtartása mellett érvelt. Az eva kivezetésével kapcsolatban a kérdés úgy tűnik már csak a dátum: 2012 vagy 2013? A tét pedig nem kevés, hiszen az egyszerűsített adónem éves szinten 180 milliárd forint bevételt hoz a költségvetésbe.
Az eva 2003-ban született meg, hogy az alacsony költséggel működő vállalkozások számára egy egyszerű adónemet vezessenek be. Az adó alapja a kezdetektől a bruttó árbevétel volt, amivel szemben nem lehetett költséget elszámolni (így elsősorban a szabad szellemi foglalkozásúak, azaz művészek, újságírók körében volt elterjedt ez az adónem). Az adókulcs kezdetben 15 százalék volt, amit több lépésben 2010-re 30 százalékra emeltek. Az evába bekerülni jóval nehezebb volt, mint kikerülni belőle: az aktuális adóévet megelőzően két évvel már jelezni kellett a belépési szándékot, és az árbevétel sem haladhatta meg a 25 millió forintot.
A magyar állam ajánlatot tett a Rábára. A nemzeti vagyonkezelő 815 forintos részvényenkénti árat ajánlott, amely a több mint 13 millió részvénnyel kalkulálva tízmilliárd forint feletti vételárat jelent. Az ajánlatot a PSZÁF még nem hagyta jóvá, ha ez megtörténik, úgy a kisrészvényeseknek 30 napjuk lesz az ajánlat elfogadására.
Tovább a Portfolió.hu cikkére >>
Úgy tűnik, ez a hét sem maradhat üzemanyagár-emelés nélkül. A holtankoljak.hu értesülései szerint három forinttal nő a benzin és hat forinttal a gázolaj ára.
A szeptemberi történelmi rekordnak számító szintről, 1,89 milliárd euróval, 36,874 milliárd euróra estek vissza az ország devizatartalékai. Ez nemcsak az előző két hónapban mért összegtől marad el, de a májusinál és a júniusinál is alacsonyabb.
Olaszország lehet a következő dominó a válságsorban? A 10 éves lejáratú olasz államkötvények (BTP) másodlagos piaci hozama 6,59 százalékra szökött, ilyen magas szinten az euró bevezetése óta nem állt a hozam.
Tovább a Világgazdaság.hu cikkére >>
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!
Utolsó kommentek