Noha sok apró, kedvező jelnek lehet ideig-óráig örülni, összességében továbbra is csúnya teher a Molnak a horvát olajtársaságban meglévő részesedése, és a kínos rokoni viszony. Ez nem csupán egy patthelyzet, hanem patthelyzetek láncolata.
Ha csak a felszínt kapargatjuk, úgy tűnhet, mintha közeledne a Mol horvátországi drámájának a megoldása. Olvassunk csak az elmúlt napok, hetek híreiből! Amerikai energetikai szakemberek érkeztek Magyarországra, körvonalazódik egy magyar-amerikai szerepvállalás az INA-ban. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója lekerült az Interpol kőrözési listájáról, helyzete az amerikaiakkal folytatott tárgyalásokon is szóba került. Orosz cégek érdeklődnek az INA iránt, a Rosznyefty már az üzleti tervébe is belevette az INA integrálását. Az elemzők szinte kórusban látják optimistábban a Mol helyzetét, mert azt gondolják, hogy akár az INA eladása, akár a megegyezés a horvátokkal már emelné a részvény árát.
Minden magyar és horvát állampolgár vagy adófizető (nevezzük őket akárhogyan) érdeke lenne egy tárgyalásos, egy együttműködést kereső magyar-horvát megoldás. Sajnos valójában semmi érdemi előrelépés nem történt. Hiszen a serpenyő túloldalán is vannak bőven fejlemények. Egy uniós ország olajcége eladhatja-e egy másik uniós ország olajcégét Oroszországnak? Éppen most? Az orosz-ukrán konfliktus a Krím-félszigeten olyan hidegháborús helyzetet teremt, amely Oroszország nemzetközi elszigetelődéséhez vezethet, vagyis az EU vélhetően minden eszközzel az ellen lesz, hogy az utolsó oroszmentes balkáni olajipart, vagyis a horvátot már ne engedje át az oroszoknak. Nagyon úgy néz ki, hogy egyelőre a Mol nyakán marad az INA, és ha őszinték szeretnénk lenni, arra sincsen utaló jel, hogy a horvát tárgyalófél kezesebbé vált volna. Áldott Zoltán INA-elnök nemrégiben maga is azt nyilatkozta, hogy a Mol nem akar megválni az INA-tól.
A Mol szerint amúgy sem kell összefüggést keresni Hernádi személyes ügye és az INA esetleges eladása között. Ez így lehet és nagyobb baj, hogy a Mol-INA házasság nem csak Hernádi vélt, vagy valós ügye miatt romlott meg, ez a házasság nem működik. Hernádi lekerülése amúgy is azért alapvetően egy eljárás-technikai dolog. A hivatalos indoklások szerint Hernádi csak azért nincsen aktuálisan rajta az említett kőrözési listán, mert Hernádi ügyét jelenleg független bizottság vizsgálja, ezért az eljárása fel van függesztve. A horvátok pedig csak annyit közölnek, hogy Horvátországban megváltozott a jogi környezet és a horvát ügyészség majd újból döntést fog hozni arról, hogy kiadja-e a letartóztatási parancsot a vesztegetéssel vádolt Hernádi Zsolt ellen.
Az elemzők megosztottak, egy részük szerint tehát közeledik a végső rendezés, míg a másik álláspont szerint csak azért megy a szájkarate, mert a háttértárgyalásokon az oroszok által kínált ár alacsony. Vagyis a Molnak azt kell tudatnia, hogy nem létkérdés számára az eladás, hogy ezzel az alacsonyabb elkötelezettséggel magasabbra emelje az árat.
A horvát politika pedig be van szorulva saját korábbi harciaskodásába. Ha megegyezne a Mollal, arcot veszítene, és ami fontosabb, szavazatokat is. A politika különös valami. Horvátországnak, a horvát állampolgároknak sokkal kedvezőtlenebb megoldás lesz, ha a nemzeti büszkeségük az oroszok kezébe kerül. Ugyanakkor, ha a politikus elháríthatja a felelősséget, ha azt mondhatja, hogy a csúnya Mol szemétkedett velünk már megint, hiszen eladta egy orosz cégnek az INA-t, akkor megvan a felelős, a politikus moshatja kezeit. Miért óriási felelőtlenség mindez? Hát, azért, amit nap, mint láthatunk a híradók elején. Ami Ukrajnában történik, az elgondolkodtató, az orosz olajvállalatok pedig olyanok, mint az azonosítás nélküli orosz, vagy nem orosz katonák. Sem ezek, sem azok nem szoktak szégyenlősek lenni, ha geopolitikai érdekek mentén kell stratégiát megfogalmazni.
Ha jön a keleti háború, legyen akár hideg-, akár tűzforró, az energetika még fontosabb lesz a világban, az olaj ára még magasabb lesz. A Mol északi-tengeri készletei is felértékelődnek, hogy egy igencsak periférikus szempontot is idevegyünk. Paradox helyzet, hogy a gaz agresszor, vagyis Oroszország az egész krími bevonulást könnyedén finanszírozhatja azzal, hogy miatta megemelkednek a nyersanyagárak, hiszen a költségvetésének éppen ez tesz jót, mert ez a termékkör a legfontosabb bevételük.
A Mol pedig ott tart, ahol eddig. Egyben biztosak lehetünk, bár Hernádi Zsolt nincsen most rajta az Interpol kőrözési listáján, ettől még biztosan nem Dubrovnikban fogja tölteni a húsvéti szabadságát, de vélhetően még Bécsben sem.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek